Bohumín na Karvinsku začal s proměnou bývalé dělnické kolonie v Okružní ulici v centru města. Stoleté cihlové domy chce přestavět na moderní bydlení. Do tří let má v osmi domech vzniknout přes 50 zrekonstruovaných bytů, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová. Projekt začal demolicemi kůlen a dalšími úpravami za zhruba milion korun.

“Většina původních nájemníků dostala náhradní byty. Prázdné domy se ale hned staly terčem rabování. Proto se na lokalitu ve větší míře zaměřili strážníci a bezprostředně po odstěhování posledních obyvatel jsme začali s demolicí deseti zděných kůlen. Odstranili jsme i bývalou prádelnu a 16 septiků. Počítáme s tím, že domy napojíme na veřejnou kanalizaci a lokální kamna v jednotlivých pokojích nahradí ústřední vytápění,” uvedl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Samotná modernizace by mohla začít na jaře příštího roku. Letos v září chce město vypsat výběrové řízení na zhotovitele. Náklady na přestavbu odhaduje na 100 milionů korun. “Ze 64 původních bytů s lokálním vytápěním vznikne 52 bytů s vyšší standardem. Veřejnosti je opět všechny nabídneme v licitacích. Vyvolávací cena za metr čtvereční bude zřejmě vyšší než u jiných městských bytů, ale rozhodně ne dramaticky,” uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD).

Noví nájemníci by se do opravených domů mohli stěhovat za tři roky o Vánocích. Po přestavbě objekty budou mít dvou- až čtyřpokojové byty od 55 do 90 metrů čtverečních, většina z nich bude mezonetových. Všechny objekty budou mít vnitřní zateplení, aby mohl zůstat zachován jejich historicky cenný vzhled z červených neomítaných cihel. Fasády bude nutné očistit a poškozené cihly zrestaurovat či nahradit. Domy dostanou i novou střechu a nově přibudou balkony a střešní okna. Proměna čeká i veřejné plochy kolem domů. Vzniknou tam nové chodníky i parkovací místa.

Osm domů pochází z roku 1908. Původně jich bylo devět a prvními obyvateli byli dělníci tehdejší rafinerie minerálních olejů. Jeden z objektů však zdevastovala v roce 1997 povodeň a musel se zbourat.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account