Průměrná cena bydlení na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku vystoupila na rekord. Tempo meziročního růstu cen bytů a domů bylo nejvyšší za posledních dvanáct let. Za celý loňský rok se ceny bydlení na Slovensku zvýšily dvouciferným tempem, respektive nejrychleji od roku 2008. Pandemie nemoci covid-19 realitní trh v zemi výrazněji neovlivnila.

Průměrná cena metru čtverečního v bytech a domech na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí dosáhla 1853 eur (48 180 Kč). Proti stejnému období předchozího roku se zvýšila o 16 procent. V průměru za celý rok bydlení zdražilo o 11,9 procenta, poptávku podpořily také nízké úrokové sazby z půjček.

Růst cen nemovitostí podle analytiků NBS ovlivňuje také jejich nižší nabídka. Očekávané zhoršení vývoje na trhu práce, který již poznamenala pandemie, a také předpokládaný pomalejší růst mezd pak zhoršují dostupnost bydlení.

Bydlení na Slovensku zdražilo v době propadu ekonomiky v souvislosti s pandemií. Podle ekonomů centrální banky s výjimkou několika týdnů během první uzávěry loni na jaře nebyl realitní trh v zemi zásadně ovlivněn. Pravděpodobnost poklesu cen bydlení v blízké budoucnosti na Slovensku analytici označili za velmi nízkou. Upozornili také, že ze všech zemí EU má Slovensko nejvyšší průměrný počet osob na jednu domácnost a že prozatím nelze počítat s nasycením poptávky po bydlení.

V cenách bytů a domů přetrvávají na Slovensku značné regionální rozdíly. S odstupem nejdražší jsou byty a domy v Bratislavě a okolí, kde je v zemi i nejvyšší životní úroveň.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account