Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v září meziměsíčně stouply zhruba o 8,7 miliardy korun na více než 1,721 bilionu Kč. Ve srovnání s loňským zářím byly vyšší o 101,4 miliardy korun. Zadlužení nefinančních podniků vzrostlo proti srpnu také asi o 8,7 miliardy korun na 1,153 bilionu korun, meziročně bylo vyšší o 37 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy domácností rostou nepřetržitě od února 2016. Nejvíce si lidé půjčují na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří zhruba tři čtvrtiny dluhů domácností. “Spotřebitelské úvěry dosáhly ke konci září 2019 výše 258 miliardy Kč a meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta,” uvedla ČNB.

“Vývoj zadluženosti se řídí trendem v pořizování úvěrů na bydlení. Zpřísnění podmínek pro získání úvěru na bydlení způsobené novou legislativou ČNB mírně zpomalilo růst zadluženosti, ale současný a pokračující pokles úrokových sazeb je pro lidi dostatečně motivační, takže trh ve výsledku roste. Vzhledem k očekávanému dalšímu snižování úrokových sazeb centrální banky lze předpokládat pokračování tohoto trendu,” uvedl analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jan Macek.

Zadlužení firem většinu letošního roku rostlo, výjimkou byl únor a červen, kdy meziměsíčně kleslo. “Ve vymáhání pohledávek zatím nevnímáme zhoršení platební morálky či zvýšenou delikvenci v rámci splácení úvěrů. I přesto bychom doporučili obezřetnost a úvahu nad účelností investice při přijímání dalších závazků,” upozornil jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account