Do mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže na využití a zastavění pozemků po bývalé textilce Tepna u centra Náchoda přišlo radnici 26 návrhů od architektů z Česka i ciziny. Do druhého kola porota vybrala pět postupujících ateliérů. Dopracované návrhy mají odevzdat do 11. prosince.

Výsledky soutěže spolu se všemi návrhy by měly být známé v lednu 2021. V lokalitě nedaleko náchodského zámku o rozloze téměř tří hektarů by měla v budoucnu vzniknout městská čtvrť pod názvem Nová Tepna.

Radnice byla podle starosty Jana Birkeho (ČSSD) pozitivně překvapena tím, jaké množství návrhů a v jaké kvalitě se sešlo. “Je zřejmé, že nákup tohoto lukrativního pozemku v centru do majetku města je naprosto unikátní v rámci nejen České republiky, ale i Evropy. Do návrhů byly zakomponovány nejen požadavky města, ale především občanů,” uvedl starosta.

Architekti měli navrhnout podobu čtvrti se zahrnutím veřejných a soukromých služeb, bydlení, výrobou, výzkumem či obchody. Výsledkem soutěže by měla být územní studie, která bude základem pro vznik celé nové náchodské čtvrti. Dosavadní soutěž podle radnice ukázala, že je dost místa i pro veřejné stavby, jako je výjezdová stanice záchranné služby, hasičská zbrojnice, mezigenerační centrum, mateřská škola či komunitní centrum.

Strategickou parcelu nedaleko náchodského zámku o rozloze 2,57 hektaru město koupilo v červnu 2018 od firmy JTH Holding téměř za 56 milionů korun. Po nákupu dala radnice hromady sutin z rozbořené Tepny uklidit. Zatím část pozemku slouží jako parkoviště.

Firma JTH Holding na pozemcích chtěla postavit obchody. Projekt hypermarketu nedaleko zámku měl ale v dvacetitisícovém městě mnoho odpůrců. Firma nakonec pozemky i s hromadami suti prodala městu.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account