Realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka prodala takzvané zelené dluhopisy za téměř 20 miliard korun. Jejich splatnost je 7,5 roku, roční úrok 1,6 procenta. Jde o první firmu ze střední a východní Evropy, která tento druh dluhopisů prodala, napsal dnes server E15.cz. Zelené dluhopisy se využívají k financování ekologických projektů. Proti standardním obligacím mají nižší výnos.

CPI nabídla eurobondy globálním institucionálním investorům. Server uvedl, že CPI chce peníze využít na akvizice ekologicky šetrných komerčních prostor zejména v Polsku. “Zelené bondy jsou pro investory stále důležitější, a pokud se chceme ve stejném měřítku financovat na světových trzích i v budoucnu, jsou jejich emise takřka nutností,” řekl serveru šéf CPI Martin Němeček.

Zelenými dluhopisy podle něj firma získala zhruba 50 nových investorů. Uvedl, že CPI významnou část peněz letos a v příštím roce utratí za kvalitní kancelářské prostory ve Varšavě.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka v případě zelených dluhopisů jdou investice většinou do obnovitelných nebo čistých zdrojů energie či energeticky úsporných budov. Dají se sem zařadit také projekty na čistší dopravu nebo některé vodohospodářské a půdní projekty. “Firmy, které chtějí využít zelené dluhopisy, musejí splňovat nadstandardní regulace. Ty spočívají například ve zvýšené informační povinnosti, aby si investoři mohli ověřit, zda se jejich peníze skutečně využívají k zeleným projektům. Zelené dluhopisy zpravidla mívají nižší výnos. Investorům však kromě zisku přináší i pocit, že dělají něco pozitivního pro naši planetu,” sdělil Křeček ČTK.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account