Kolín možná bude zvyšovat nájemné v bytech určených pro zaměstnance automobilky Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Zatím městu zakazují zvyšovat nájem podmínky, které Kolínu při stavbě bytů uložila tehdejší vláda, jde zároveň o podmínku návratné finanční výpomoci. O zrušení podmínky jedná radnice s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR), řekl ČTK starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

“Jedna z podmínek je, že po dobu 20 let se může nájemné zvedat pouze o inflaci,” řekl Kašpar. Podmínka je součástí návratné finanční výpomoci, peníze na stavbu bytů tehdy městu poskytl stát jako bezúročnou půjčku, město nyní státu peníze splácí. Možnou změnu podmínek město konzultuje s ministerstvem pro místní rozvoj. “Doufám, že se domluvíme, protože jejich (MMR) podmínka byla: dohodněte se s TPCA, podepište memorandum a my to uděláme,” řekl Kašpar.

Město již s TPCA o uzavření memoranda jedná. “Pokud by to dopadlo, tak samozřejmě okamžitě potom budeme zrušení této podmínky reflektovat,” řekl Kašpar.

Lidé v bytech TPCA nyní platí kolem 72 korun za metr čtvereční, v některých případech dokonce kolem 59 korun, což je podle starosty hluboko pod tržní cenou. Pro TPCA bylo postaveno v rámci investiční pobídky 851 bytů, asi v 250 bytech nyní bydlí lidé, kteří nepracují v automobilce, zbylé byty jsou plně obsazené zaměstnanci.

Podle Kašpara je zvýšení nájmů v bytech TPCA logickým krokem, od dokončení stavby bytů se totiž podle něj platy v automobilce zhruba zdvojnásobily. Průměrný plat na dělnických pozicích v TPCA nyní činí včetně benefitů 41.900 korun.

Město hotové byty převzalo od stavební firmy v roce 2006, šlo o 560 bytů. Dalších 290 vzniklo přestavbou bývalých kasáren a město je automobilce předalo už v roce 2005. Za stavbu bytů dodnes město splácí dluh, který zatěžuje městský rozpočet. Radnici nyní zbývá na dluzích zaplatit zhruba 390 milionů korun, drtivou většinu z této částky tvoří právě byty pro TPCA. Dluh by mělo mít město splacený do roku 2025.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account