Liberec chce převést své podíly v bytových družstvech na družstevníky za korunu. Přípravu záměru jednohlasně schválili zastupitelé. Město návrh nyní předloží družstvům, zda s tímto způsobem převodu souhlasí. Předkladatel návrhu a radní Michal Hron (Starostové pro Liberecký kraj) není přesvědčený, že všechna na tento způsob převodu přistoupí.

Podle Hrona totiž stále hrozí, že družstevníci budou muset doplácet za převod daň z příjmu. “Pro mě riziko daňové zátěže tam je pořád,” řekl. Už dříve zástupci radnice uváděli, že daň z příjmu za převedení podílu města může dosáhnout až 200 000 korun na byt.

Dnes schválenou přípravu záměru ale vítá předseda představenstva družstva A+G Stadion Josef Figer, ve kterém má město podíl. “Je to naplnění smluv, které jsme podepsali před dvaceti lety,” řekl. Podle něj se snaží docílit i toho, aby daň z příjmů za převod podílů města nemuseli platit. “Jednáme s ministerstvem financí a jsem přesvědčený, že se to podaří vyřešit,” dodal předseda družstva se 133 byty.

V Liberci je problematická sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Týká se to 1150 bytů v deseti družstvech, město v nich má podíly 25 až 30 procent díky vložení státní dotace. Město se v uzavřených smlouvách zavázalo, že dvacet let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva. Právníci Liberce ale tvrdili, že smlouvy neplatí, neboť před uzavřením nebyly zveřejněny na úřední desce. Podle právníků zastupitelé také musí odůvodnit, proč by měli podíl města převést bezplatně či se slevou.

Liberec proto hledal jiné varianty legálního převodu. Vytvořil čtyři různé možnosti, ani jednu ale zatím nedotáhl do konce. K možností převést svůj podíl na družstevníky za jednu korunu se nyní město vrátilo na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu v obdobném případě, který řešily Neratovice. “Soud akceptoval za přijatelné, že město prodává za jednu korunu majetek, který v tržní hodnotě má mnohem vyšší cenu,” uvedl Hron. Podle něj ale musí ověřit, zda se dá tento rozsudek použít i pro Liberec. “Rozhodnutím zastupitelstva otvíráme prostor k tomu, abychom začali dělat konkrétní kroky,” dodal Hron.

Se schváleným návrhem řešení souhlasí i zastupitelé, kteří vystupovali proti dosavadním návrhům řešení předkládaných Hronem. “Pro mě je zadostiučinění, že téměř po roce jsme přišli na to, co jsem navrhoval,” řekl radní Petr Židek (ODS).

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account