Novou zahrádkářskou kolonii chce vybudovat Liberec v ulici Nad Strání ve Vesci. Na ploše 1,5 hektaru by podle libereckého primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) mohlo být zhruba 50 zahrádek. “Na kterých by mohly vzniknout i malé chaty k trvalému užívání,” uvedl.

Pro vybudování zahrádkářské kolonie město vytipovalo oblast původně plánovanou pro bytovou výstavbu. Podle územní studie by se ale nevyplatilo postavit na tomto místě domy. “Už tato územní studie poukazovala na špatnou ekonomiku projektu, zejména s ohledem na vyvolané investice do přeložky vrchního vedení vysokého napětí 35kV,” uvedl primátor.

Jisté ale není ani to, že v ulici Nad Strání budou zahrádky. Zatím jde jen o záměr. “Kancelář architektury města bude zpracovávat první ověřovací studii, jak by tam mohly být zahrádky uspořádané,” uvedl Zámečník. Studie by měla být hotova do letošního srpna.

Poptávka po zahrádkách v Liberci je podle primátora značná. Město má proto vytipované i některé další lokality, kde by mohly vniknout. Například v Tolstého ulici v Machníně nebo v Karlovské v Horní Suché. Některé pozemky jsou ve vlastnictví státu a radnice chce jednat se Státním pozemkovým fondem o jejich převodu na město.

Zahrádky patří ke stotisícovému Liberci už více než sto let, první vznikly v roce 1914 ve Františkově. Největší rozmach zažilo zahrádkaření v Liberci v 50. letech minulého století a pak s výstavbou panelových domů. Lidé hledali možnost relaxace a odpočinku, ale i možnost vypěstovat si ovoce či zeleninu. Dnes jsou po městě stovky zahrádek, většina v soukromém vlastnictví.

Zánik ale hrozí zahrádkářské kolonii na městských pozemcích ve Wintrově ulici. Město tam plánuje protipovodňová opatření, což by znamenalo zrušení 67 zahrádek. Petici proti zrušení kolonie podepsalo asi 600 lidí. Podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) se minimálně další tři roky nic nezmění, dříve se protipovodňová opatření nepodaří projekčně připravit. A není ani jisté, zda se budou realizovat. “Je tam hodně neznámých,” uvedl již dříve Šolc.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account