Liberec se domluvil na podmínkách spolupráce s developerem nové čtvrti na okraji města u sídliště Kunratická, jejíž výstavba si vyžádá kolem tří miliard korun. Takzvanou plánovací smlouvu musí ještě schválit zastupitelé. Na rozvoj tohoto území, kde by mělo vyrůst až 650 bytů, by měl developer ze skupiny Syner Group vydat 65 milionů korun, z toho 40 milionů korun je určeno na postavení mateřské školy.

“Ty další investice jdou do kvalitnějšího veřejného prostoru, to znamená do lepší zeleně, do lepších povrchů. Dokonce vznikne i umělecké dílo, tak, jak bývalo zvykem,” řekl primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj – SLK). Developer také zaplatí výstavbu chodníku od sídliště Kunratická či lesní cestu do Harcova. Město by se naopak mělo zavázat v memorandu k tomu, že pomůže sehnat jiného investora pro volný pozemek v blízkosti nové čtvrti, který by byl ochotný z poloviny zaplatit prodloužení Hrabětické ulice k okružní křižovatce napojené na silnici 14. Prodloužení komunikace si podle náměstka primátora Jiřího Šolce (SLK) vyžádá kolem 26 milionů korun a město se na tom nebude finančně podílet.

Město v tomto případě začalo podle primátora uplatňovat pravidla, která chce mít nastavená i pro další developery v připravovaných zásadách pro spolupráci s investory na rozvoji veřejné infrastruktury. “Podle těch zásad, která ale ještě nejsou schválená zastupitelstvem, budeme s vysokou pravděpodobností uplatňovat poplatek 500 korun za metr čtvereční hrubé podlahové plochy,” uvedl Zámečník. V tomto případě se podle něj podařilo vyjednat ještě lepší podmínky, zhruba o 15 milionů. “Máme od developera informaci, že se jedná o 101 000 metrů čtvrtečních hrubých podlahových ploch, takže jsme to vynásobili 500, což je přibližně 50 až 51 milionů korun, a ta hodnota od nich činí 65 milionů,” dodal.

Developer plánuje, že v nové čtvrti postaví skoro 650 bytů, obchody, mateřskou školu pro 84 dětí a dům s pečovatelskou službou s kapacitou 60 lůžek. Počítá i s vytvořením ploch pro volnočasové aktivity, což by mělo být dětské hřiště, hřiště na míčové sporty a workoutová stezka. Odhadem by v nové čtvrti mohlo bydlet kolem 1600 lidí. “Je to asi největší soukromá investice ve městě, přibližně tři miliardy korun,” uvedl Šolc.

Za sídlištěm Kunratická ve směru na Jablonec nad Nisou podél silnice 14 chce developer začít stavět v létě příštího roku a mít hotovo do konce roku 2030. Obytný soubor Kunratická bude na místě známém jako “obří díra”, která tam byla ještě před několika lety po nedostavěném diagnosticko-terapeutickém centru pro léčbu pacientů po těžkých úrazech.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account