Na pozemku po bývalé aglomeraci, tedy úpravně a spékárně rud, v Ostravě-Vítkovicích vybuduje průmyslová developerská skupina P3 průmyslově-obchodní čtvrť. Budou tam výrobní a skladové haly, obchody, kanceláře a další zázemí. Investice dosáhne přibližně dvou miliard korun. Zahájení výstavby se předpokládá na konec příštího roku, areál by mohl být dokončen okolo roku 2025.

Skupina P3 koupila pozemek o rozloze 44 hektarů od společnosti Vítkovice. Hodnotu transakce neuvedly. Území je nedaleko centra Ostravy v sousedství známé Dolní oblasti Vítkovic. Z jedné strany ho ohraničuje řeka Ostravice a ze dvou frekventované silnice Místecká (I/56) navazující na dálnice D1 a D56 a Rudná (I/11).

“Pevně věřím, že se nám podaří udržitelně oživit průmyslovou zónu a přitom vizuálně přirozeně navázat na blízké centrum města,” uvedl ředitel P3 pro Českou republiku Tomáš Míček k projektu, na který ve středu upozornil deník E15.

Zastavěná plocha území má tvořit 160 000 metrů čtverečních. “Tím se park zařadí mezi největší průmyslově-logistické parky v regionu. K pronájmu zde budou jednotky od 1500 metrů čtverečních až do 35 000 metrů čtverečních a bude možné flexibilně ovlivnit jejich tvar,” uvedla Natálie Sedláčková ze skupiny P3.

Bonusem podle ní bude nadstandardní počet parkovacích míst. “V parku se rovněž počítá s využitím technologické vody. S ohledem na předchozí využití vedou na pozemku železniční koleje, park je tedy připraven i na kombinovanou logistiku,” uvedla Sedláčková.

Na budoucí podobě areálu se podílí ostravský architekt David Kotek z Projektstudia. Návrh podle něj respektuje vazby, které pro Dolní oblast Vítkovic vytvořil architekt Josef Pleskot, a doplňuje chybějící urbanistickou strukturu. “Snažíme se zachovat co nejvíce industriálních stop, a zároveň chceme pracovat se zelenými fasádami a udržitelnými materiály,” uvedl Kotek.

Aglomerace za bývalého režimu znečišťovala Ostravu a široké okolí červeným prachem ze zpracování nekvalitní sovětské rudy a donedávna patřila k nejhorším ekologickým zátěžím v České republice. Sanace území trvala asi dva roky a jako odstranění staré ekologické zátěže ji převážně platil stát.

“Odborné firmy odstranily přes 40 různých objektů, 150 tun odpadu, množství potrubních řadů, dopravních mostů a souvisejících zařízení. Bylo provedeno okolo 250 odběrů vzorků zemin a podzemních vod,” uvedla specialistka Vítkovic pro ekologii Hana Bártková.

Mezi zbouranými stavbami v bývalé aglomeraci byl i komín zvaný Strakáč, proti jehož odstranění protestovali aktivisté. Území bylo překryto zeminami a zatravněno.

 

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account