Průměrná cena bydlení na Slovensku v prvním čtvrtletí vystoupila na rekord. Tempo meziročního růstu nabídkových cen bytů a domů bylo dvouciferné čtvrtý kvartál v řadě, vyplývá to z dnešních údajů slovenské centrální banky (NBS).

Průměrná nabídková cena za metr čtvereční v bytech a domech v prvním čtvrtletí dosáhla 1930 eur (49 800 Kč). Proti stejnému období loňského roku se zvýšila o 15,5 procenta. Domy zdražily meziročně o šestinu, ceny bytů stouply o 8,6 procenta.

“Vývoj v sektoru stavebnictví signalizuje pokračování slabší nabídky nových nemovitostí, což v blízké době může pomoci růstu cen nemovitostí,” uvedli analytici NBS. Dodali, že počet dokončeným bytů na Slovensku se loni sice zvýšil o 6,5 procenta, objem zahájené výstavby nových bytů ale klesl a rozestavěných bytů bylo na konci prosince nejméně od první poloviny roku 2018.

Nabídkové ceny bydlení na Slovensku pokračují v růstu navzdory tomu, že ekonomika země loni v souvislosti s epidemií covidu-19 poprvé od roku 2009 klesla a naopak nezaměstnanost se zvýšila. Rostoucí úspory slovenských domácností by podle ekonomů NBS ale mohly být použity i na investice do nemovitostí, což by poptávku po nich zvýšilo.

V cenách bytů a domů přetrvávají na Slovensku značné regionální rozdíly. S odstupem nejdražší jsou byty a domy v Bratislavě a okolí, kde je v zemi i nejvyšší životní úroveň.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account