Zhruba dvě stovky nájemníků a obyvatel družstevních bytů v Olomouci dnes na jednání městského zastupitelstva požadovaly informace o tom, jakým způsobem jim radnice převede družstevní byty. Právní zástupce nájemníků Zdeněk Joukl novinářům řekl, že kvůli nevyřešenému převodu těchto bytů je připraveno prvních sto žalob.

Podle primátorova náměstka Matouše Pelikána (KDU-ČSL) je třeba nejprve vyřešit právní otázku platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, která se týká převodu družstevních bytů. Město kvůli převodu družstevních bytů svolá na konec června mimořádnou schůzi zastupitelstva.

“Město Olomouc nájemníky po uplynutí 20 let, u prvních bytovým domů tedy loni v létě, uklidňovalo, že nemusí žádné žaloby podávat, že byty převedou. Dodnes však není žádný materiál zpracován a podmínky převodu nebyly oficiálně oznámeny,” uvedl Joukl, podle kterého se první nájemníci budou pomocí žalob domáhat převodu družstevních bytů bez doplatku, nebo budou chtít náhrady škody. “Předžalobní upomínky již město Olomouc obdrželo, avšak na ně jakkoli nereagovalo,” řekl Joukl, který tvrdí, že právně zastupuje polovinu nájemníků ze čtyř stovek družstevních bytů.

Před více než 20 lety byla v Olomouci zahájena stavba bytů, kterou zčásti dotoval stát, část nákladů zaplatili nájemníci a zbytek doplatili pomocí nájmu. “Smlouvy měly určité znění. Že po dobu 20 let budeme splácet něco jako hypotéku. A po dvaceti letech se nám byty přepíší do osobního vlastnictví,” řekla již dříve jedna z nájemnic. Pokud město byty bez doplatku nepřevede, tak by podle Joukla mělo nájemníkům zaplatit náhradu škody na úrovni tržní hodnoty bytu. “V současné sobě jsme na 250 milionech korun. Pokud by žalobu podali všichni nájemci, tak se dostaneme zhruba k 1,3 miliardy korun,” upozornil.

Pelikán novinářům řekl, že město musí počkat na závazné rozhodnutí soudu, zda smlouvy o smlouvě budoucí, uzavřené před 20 lety, jsou platné či nikoli. Minulý týden se odvolací soud k platnosti či neplatnosti smlouvy podle Pelikána nevyjádřil a zamítnutí žaloby na město potvrdil. Pelikán upozornil, že radnice disponuje předběžným právním názorem soudu o neplatnosti smluv, který soud uvedl v řízení týkajícím se způsobu vypořádání z ukončené smlouvy.

Město zároveň stanovilo pravidla pro převod bytů v případě jejich neplatnosti. Radnice už požádala znalecký ústav Grant Thornton, aby převod družstevních bytů posoudil a zaměřil se na stanovení ceny obvyklé, která musí být podle zákona o obcích pro převody bytů známa. Radnice už loni deklarovala, že byty chce nájemníkům převést za podmínek, se kterými vstupovali před 20 lety do projektu výstavby. Pelikán ale upozornil, že podmínky se v průběhu let výrazně změnily poté, co zkrachovaly původní stavební společnosti. Město se rozhodlo projekt zachránit, vstoupilo do něj a vznikla družstva.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account