Některé radnice ve středních Čechách od Nového roku zvýší nájmy v městských bytech. Po osmi letech zdražuje Kladno a připlatí si i nájemníci vybraných městských bytů v Příbrami. Kolín přistoupil ke zvýšení nájmů už od listopadu.

V Příbrami, kde je kolem 600 městských bytů, se podle místostarosty Martina Buršíka (ANO) nájemné některým lidem léta neměnilo a je výrazně dotované. Připomněl, že zákon umožňuje u smluv na dobu neurčitou zvyšovat nájemné jednou za tři roky o 20 procent.

“Někde jsou ceny okolo 18 nebo 20 korun za metr čtvereční a měsíc, přitom reálná cena je kolem 100 korun. Myslíme si, že některé typy bytů by určitě měly projít cenovou revizí a měla by se cena zvýšit, u jiných to vůbec nenavrhujeme,” uvedl Buršík.

V případě padesátimetrového bytu by tak někteří nájemníci místo dosavadní tisícikoruny měsíčně platili 1200 korun, což podle Buršíka není závratná částka. Cílem je odstranit nespravedlnosti, kdy někteří lidé se staršími smlouvami platí za stejný byt výrazně méně než ostatní.

V Kladně se nájemné mění po osmi letech, sazebník zohlední životní situaci nájemníků, například seniorů či lidí s handicapem. Nová základní měsíční sazba bude činit 82 korun za metr čtvereční, nyní je v průměru 68 Kč. Nové ceny nájemného se týkají lidí, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a platí za metr čtvereční méně, než činí upravené sazby. Podobně jako v Příbrami je cílem narovnat podmínky mezi nájemníky.

V kolínských městských bytech se nájemné od listopadu zvyšovalo o 13 procent, u nově uzavíraných smluv tak činí 72 korun za metr čtvereční. Naopak nájemníky v Mladé Boleslavi zvyšování nájmů nečeká. “Změny nájemného v městských bytech aktuálně určitě neplánujeme, Mladá Boleslav upravovala ceny na začátku letošního roku,” připomněla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account