Nový depozitář pro Středočeskou vědeckou knihovnu v Kladně je téměř hotový, pojme až 809 000 dokumentů. Jeho zaplnění by mělo trvat 24 let. Budou v něm uskladněné nejen knihy, ale i zvukové nosiče, mapy, notové záznamy a další. Celkové náklady na jeho vybudování přesáhly 144 milionů korun, většinu pokryje evropská dotace. Provoz má začít koncem letošního roku.

Příprava stavby třípodlažní budovy trvala jedenáct let. “Je to velká investice s přesahem do budoucna, navíc v dobré lokalitě nedaleko knihovny, a ještě se smysluplně využil brownfield po někdejších skladovacích halách Poldovky,” popsala středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Součástí vybavení budou i moderní technologie pro uchování dokumentů, regálový systém a digitální technika. “Přemístění fondu, digitalizačního pracoviště a knihařské dílny ze stávajících nevyhovujících skladů výrazně zlepší pracovní i hygienický komfort zaměstnanců,” doplnil krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Středočeská knihovna má nyní ve skladech zhruba 480 000 tisíc dokumentů a využívá kromě příručního skladu v hlavní budově ještě šest externích skladů ve městě – čtyři v pronajatých budovách a dva ve svých prostorách. Nový depozitář zajistí, aby vše bylo pod jednou střechou. Podle ředitele Středočeské vědecké knihovny Tomáše Ondráška svoz knih z mnoha míst po městě také prodlužuje dodací lhůtu pro čtenáře a prodražuje provoz knihovny. “Přesunem části fondu z historické budovy, a tedy uvolněním dosavadních skladovacích prostor, se navíc otevřou možnosti k rozšíření nabídky kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost,” dodal Ondrášek.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account