Vládní návrh nového stavebního zákona, který je tématem dnešní mimořádné schůze Sněmovny, nesplňuje podle opozice řadu stanovených cílů včetně slibovaného zrychlení řízení. Podle ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN může ohrozit fungování veřejné správy a zahltit správní soudy. Poslanci dnes začnou předlohu projednávat v prvním čtení, pokud projde do podrobnějšího projednávání, opozice k ní navrhne řadu pozměňovacích návrhů.

Poslanec SPD Pavel Jelínek na tiskové konferenci uvedl, že cílem SPD je zrychlit průběh povolovacího řízení tak, aby byla zrychlena výstavba a zlevněno bydlení, proto návrh zákona hnutí podpoří. Chce ale prosadit, aby digitalizace byla stanovena přesně a přímo v návrhu zákona a neodsouvala se do vyhlášky, na kterou nebude mít Sněmovna vliv. Po změně volá hnutí i v části zákona o pokutách, které mají být podle Jelínka přiměřené.

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše návrh zákona nesplňuje řadu ambicí, které ho provázely, a to zejména v digitalizaci. Místopředseda ODS Martin Kupka na společné tiskové konferenci stran upozornil na plánované přesuny tisíců úředníků, které podle něj ohrozí fungování stavebního řízení. Přesun úředníků, kteří nyní agendu spravovali na úrovni samospráv, označil za bezprecedentní a nebezpečnou změnu ve fungování správy. Návrh by podle něj také od základů změnil fungování krajských úřadů a může je zcela rozvrátit. “Co podpoříme, je, že budou přesné lhůty a že bude v řadě případů platit fikce souhlasu,” konstatoval.

Podle lidovce Marka Výborného nechce opozice bránit přijetí zákona, na druhou stranu chce ale zachovat funkční stát. Pokud by zákon prošel v navrhované verzi, hrozilo by podle něj, že bude zavaleno až “znehybněno” správní soudnictví. Stejně jako další zástupci opozice upozornil na to, že návrh měl projednávat výbor pro veřejnou správu, nikoli hospodářský. “V hospodářském výboru fungují jiné tlaky,” doplnil Dominik Feri (TOP 09). Ministerstvo se podle něj snaží o nepřípustnou centralizaci rozhodování.

Podle místopředsedkyně STAN Věry Kovářové návrh zákona velmi vágně upravuje, co znamená rozvojový plán, což může ohrozit rozhodování obcí a územní plánování. “Vláda tak může zastupitelům nadiktovat, co má v rozvojovém plánu stát,” uvedla. Část obce se tak podle ní například může dostat pod stavební uzávěru, i když by s tím nesouhlasili zastupitelé. “Obce jsou svéprávné a nepotřebují, aby to za ně dělal stát,” konstatovala. Zákon vláda připravovala několik let.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account