Rozsáhlá oprava konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě skončí v listopadu. Vyjde na téměř 76 milionů korun. První mše se tam uskuteční, až to epidemie umožní, řekl projektový manažer ostravsko-opavského biskupství Miroslav Přikryl. Práce na opravě národní kulturní památky, jejíž historie sahá až do roku 1204, začaly loni v březnu. Po celou dobu byl objekt uzavřený.

“Nyní se pracuje na okolí budovy. Dokončují se terénní úpravy, okapové chodníky. Z restaurátorské dílny se nám vracejí opravené ploty, které se budou opět instalovat,” konstatoval Přikryl. Dodal, že práce finišují i uvnitř konkatedrály. “Dokončuje se výmalba a elelektoinstalece,” uvedl.

Rekonstrukce kostela za 75,6 milionu korun je největší investicí do obnovy sakrálních staveb v ostravsko-opavské diecézi. Vedle dotace Evropské unie ve výši 71,8 milionu korun se na rekonstrukci finančně podílejí i statutární město Opava, Římskokatolická farnost Panny Marie Opava či Moravskoslezský kraj.

Obnovu prodělal kompletně celý vnější plášť konkatedrály včetně spárování cihelného zdiva, oprav omítek, výměny oken a restaurování kamenických a zámečnických součástí vnějšího pláště. Upraveno bylo rovněž okolí kostela. Práce se dotkly také interiéru. Vyměněna byla elektroinstalace, kostel má mít nové vnitřní osvětlení a restaurovány byly také kamenné a zámečnické prvky. Součástí projektu je vytvoření expozice ze severní předsíně, která bude zpřístupněna pro prohlídky.

Kostel je od roku 1996 druhým sídelním kostelem ostravsko-opavského biskupa. Právě díky tomu je označován jako konkatedrála. Což je podle církevního výkladu kostel, který požívá stejnou vážnost a stejná privilegia jako katedrála, má ale nižší prioritu. Katedrála je hlavním kostelem diecéze, zatímco konkatedrála ji doplňuje.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account