Plzeň začne od příštího roku zvyšovat nájemné v městských bytech. Každoročně cena stoupne od 1. března o inflaci předchozího roku plus tři procentní body, maximálně o šest procent ročně. Naposledy se nájem v městských bytech zvyšoval v roce 2012, řekl dnes ČTK radní odpovědný za ekonomiku a bytovou politiku města David Šlouf (ODS).

Zvýšení nájemného se bude týkat nově uzavíraných smluv i smluv uzavřených na dobu určitou. Zvyšování nájemného se nevztahuje na byty s nájemní smlouvou na dobu neurčitou, bytů zvláštního určení, bytů pro seniory a na byty vystavěné za použití státních dotací. U nich je jiný výpočet nájmu.

Za standardní byty dosud platí lidé v Plzni měsíčně za metr čtvereční 82,10 koruny, cena metru čtverečního plochy u bytu se sníženou kvalitou je zatím 73,89 koruny za měsíc.

“Za posledních osm let jsme cenu nájemného v městských bytech nezvýšili. Ceny našeho městského nájemného jsou zhruba na polovině komerčního nájemného,” řekl Šlouf. Město musí nájemné zvednout kvůli dražším stavebním pracím při opravách bytů a kvůli razantnímu navýšení cen nemovitostí. První změna nájemného bude k 1. březnu 2020, v dalších letech vždy k začátku měsíce března.

Kromě standardních bytů nabízí město také nadstandardní větší byty, které potřebují zásadnější rekonstrukci. Před opravou město byt nabídne na internetu, místo prázdných místností ale v počítači navrhne, jak by mohl byt po úpravě vypadat. S vybraným nájemcem uzavře smlouvu o smlouvě budoucí. Budoucí nájemce si pak může dohodnout další úpravy či kvalitu materiálu, které si pořídí do bytu na vlastní náklady. “U kategorie vizualizovaných bytů bude činit nájemné 120 korun za metr čtvereční a měsíc,” řekl Šlouf. U takto opravených bytů je podle něj odhadovaná částka za průměrné nájemné ve městě mezi 180 až 200 korunami za metr čtvereční měsíčně, takže město pronajímá tyto byty zhruba o třetinu levněji, než je průměrná částka.

Plzeň spravuje podle vedoucího bytového odboru magistrátu Zdeňka Švarce kolem 2800 bytů. Zvýšení nájmu by mělo přinést do městské kasy navíc asi tři miliony korun.

Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu města Plzně.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account