Plzeň připravuje prodej komplexu čtyř budov v centru – Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města. Do konce prvního čtvrtletí 2021 schválí zastupitelstvo záměr a podmínky prodeje, řekl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS).

Inkaso z prodeje, který město nechce dále odkládat, by pomohlo v příštích letech posílit rozpočet, který výrazně omezí propady daňových příjmů vinou koronaviru a plánovaného rušení superhrubé mzdy.

Soutěž vypíše Plzeň příští rok. Klíčová je podle Šloufa územní studie lokality “Mlýny”, schválená na jaře. “Z ní vyjdou základní parametry soutěže, tedy podmínky, co tam kupec může udělat. Jednak hmoty objektů, výšky a poměr služeb, obchodů, bydlení, dopravní napojení a parkovací zázemí,” uvedl. Prodejem se bude třikrát zabývat zastupitelstvo. Nejprve bude schvalovat jeho záměr, pak oslovení konkrétních zájemců, kteří předloží akceptovatelné návrhy, a nakonec vítězného kupce, který nabídne nejvyšší cenu. “První dva kroky by se daly stihnout příští rok, ale nejsem si jistý, jestli i ten třetí, tedy odsouhlasení budoucího majitele,” řekl Šlouf.

Kupec, který nemovitosti získá, bude muset jednat s většinovým majitelem sousedních ploch po bývalých mlýnech, firmou Verrocchio. Může s ní buď uzavřít dohodu nebo od ní pozemky koupí nebo se do soutěže přihlásí přímo Verrocchio. Pozemky mají sloužit pro dopravní obslužnost území, parkování i novou výstavbu.

Město ani jeho organizace nemají pro budovy využití. “Víme, že se s tím územím musí něco udělat. Máme územní studii a druhým krokem bude nabídka k prodeji, což bude maximum možného,” řekl Šlouf. Nedovede si představit, že by město při současném propadu daňových příjmů našlo peníze na úpravy a opravy budov. Bude teď těžko hledat prostředky na fatální havárie, nutné přístavby škol nebo opravy trakcí MHD. “To je také důvod, proč prodáváme Peklo (kulturní dům) a polikliniku (Slovany),” uvedl. Tyto prodeje schválili zastupitelé 9. listopadu.

Plzeň chce, aby se o komplex budov v centru někdo co nejdříve staral a smysluplně ho využil. Pokud nedodrží termíny a podmínky, tak si město, podobně jako u Pekla, vyhradí možnost zpětné koupě. Město prodá všechny budovy najednou plus menší pozemek za fakultou. “Administrativní cena, tedy znalecký odhad, je kolem 170 milionů korun. Ale neumím říct, jestli je reálná a zda za ni najdeme kupce,” řekl radní. V rozpočtu na příští rok město s příjmy z těchto prodejů nepočítá.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account