Vedení Prahy 10 chce po hlavním městě zpracování urbanistické studie průmyslové zóny v Malešicích. Jak na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 10 řekl radní městské části Martin Valovič (ODS), magistrát na požadavek přistoupil a studii nechá připravit, představy městské části a magistrátu se nicméně liší. Zastupitelstvo Prahy 10 dnes zároveň jednomyslně odmítlo plán rakouské společnosti Rail Cargo Group v Malešicích vybudovat železniční překladiště, ke kterému bylo nedávno obnoveno řízení o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

“Náš pohled na malešickou průmyslovou zónu je ten, že bychom tam rádi viděli smíšenou zónu tak, aby vedle sebe mohly koexistovat bydlení a služby s nerušící výrobou,” uvedl Valovič. Dodal, že magistrát chce naopak zachovat čistě výrobní funkci. Radnice podle něj už jedná s firmami, které mají v oblasti provozy. Například Pražská teplárenská je podle něj ochotná provozy omezit na desetinu stávající plochy a na zbytku umístit bydlení.

Na základě jednání se zástupci městské části magistrát podle radního slíbil připravit urbanistickou studii oblasti, která bude brát v potaz i záměr nového překladiště. To má vzniknout na pozemcích na okraji průmyslové zóny na rozhraní Malešic, Hrdlořez a Hloubětína a v územním plánu zakresleno od roku 1964. Praha 10 proti němu dlouhodobě protestuje. Společnost Rail Cargo Group by stavbu chtěla podle dokumentace pro EIA zahájit v roce 2023 a dokončit o dva roky později.

Návrh počítá s rozlohou zhruba 75.000 metrů čtverečních, dvěma jeřáby na manipulaci s kontejnery, čtyřmi železničními kolejemi a umístěním až 900 kontejnerů. “Vidíme tuto věc jako velice škodlivou, která ohromným způsobem znepříjemní život místním obyvatelům a zničí velký kus životního prostředí v už tak zasažené oblasti,” uvedl Valovič. Dodal, že podobný záměr patří mimo městskou zástavbu.

Předseda výboru městské části pro životní prostředí Milan Maršálek (Vlasta) uvedl, že městskou část kontaktoval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). “Je signál, že hlavní město Praha se k tomu také nestaví kladně,” uvedl Maršálek. Dodal, že jasno bude poté, co město svoje připomínky pro proces EIA předloží. Praha 10 nesouhlasné připomínky odešle 2. prosince, kdy končí lhůta. Zároveň bude požadovat, aby se veřejné projednání v rámci EIA uskutečnilo na území městské části. Starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta) vyzvala společnost Rail Cargo Group, aby od záměru ustoupila.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account