nářadí

Pražský magistrát má výhrady k návrhu nového stavebního zákona, jehož paragrafové znění koncem listopadu vstoupilo do připomínkového řízení. Radní dnes schválili, že město do 23. prosince, kdy končí lhůta, doručí ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) svoje připomínky. Podle radních Petra Hlaváčka (za TOP 09) a Hany Marvanové (za STAN) mezi ně patří například nesouhlas s omezením pravomocí samospráv při územním plánování nebo s některými aspekty rozhodovacího procesu. Kritizovali také podle nich příliš krátkou lhůtu pro připomínkování.

Oba politici uvedli, že je podle nich správné nový stavební zákon vytvořit, ale z pohledu Prahy je současný návrh problematický. “Máme obavy zejména v územním plánování, abychom se nevytrhli z tradice středoevropských zemí, jako je například Německo nebo Rakousko, kde tyto pravomoci jednoznačně patří samosprávě,” řekl Hlaváček. Dodal, že Praha jedná se zástupci dalších velkých měst, která mají podobné výhrady.

To potvrdil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který je zároveň čestným předsedou Svazu měst a obcí České republiky. “Docela určitě to nejsou jen obavy Prahy, ty obavy jsou sdílené napříč samosprávami. Bohužel je z toho návrhu cítit vrchnostenský přístup centrálních orgánů k otázkám, které je z mého pohledu lépe řešit na místní úrovni,” uvedl.

Marvanová uvedla, že problematický je i navrhovaný postup povolování stavby. Konkrétně má jít například o to, že v případě nedodržení lhůty úředníky by systém automaticky vydal rozhodnutí, což podle Marvanové může vést k napadání stavebních povolení u správních soudů.

Zástupci vedení Prahy kritizují také fakt, že k vypracování připomínek k rozsáhlému zákonu dostaly instituce necelý měsíc. “Takto krátké připomínkové řízení podle mě neumožňuje, aby ten zákon byl kvalitní,” řekla Marvanová. Hlaváček doplnil, že například návrh nového občanského zákoníku bylo možné připomínkovat téměř rok. Možnost poslat připomínky již byla v případě v červnu schváleného věcného návrhu zákona, podle Marvanové však ministerstvo prakticky žádné z došlých připomínek do paragrafového znění nezapracovalo.

Návrh zákona počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení. Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů. Měl by vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy a pod který budou spadat lokální úřady.

Věcný návrh nového stavebního zákona schválila vláda v červnu, platit by měl od roku 2021, což ale není podle některých odborníků reálné.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account