Pražský magistrát plánuje letos využít ze svého fondu rozvoje dostupného bydlení zatím zhruba 17 milionů korun. Peníze půjdou zejména na opravy bytů. Ve fondu má Praha 1,55 miliardy korun, uvedl radní Adam Zábranský (Piráti). Město z fondu od roku 2017 do konce loňska použilo 2,76 miliardy korun.

Nejvíce to bylo v roce 2018. Peníze byly využity například na opravy bytů nebo domovů pro seniory. Fond v minulosti město vytvořilo kvůli řešení problémů s dostupností bydlení a zvyšováním cen bytů.

“V letošním roce díky prostředkům z fondu dojde k opravě 34 bytů v Praze 3 či dvou bytů v Praze 22. Ve věžovém domě Sandra, který se nachází v Praze 11, dojde k financování vzniku až 176 bytových jednotek,” uvedl Zábranský. Naplánováno je zatím využití 16,885 milionu korun.

Radnici v Kolovratech poskytlo město dotaci na stavbu 50 bytů. Začátkem roku putovaly peníze z fondu také na opravy bytů na Zbraslavi či stavbu mezigeneračního bytového domu v Horních Počernicích. Byty budou z peněz fondu opravovat další radnice. V roce 2022 vznikne v Praze 17 domov s pečovatelskou službou s 38 byty.

Prostředky z fondu město využívá na veřejnou bytovou výstavbu a opravy existujících bytů a domů ve svém majetku. Čerpány jsou ale i na zajištění domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem a dalších tzv. pobytových kapacit sociálních služeb. Peníze dostávají také jednotlivé radnice jako bezúročné půjčky nebo dotace. Loni bylo z peněz fondu opraveno sedm bytů v Praze 10. “Dokončení valné většiny financovaných projektů je plánováno na letošní a příští rok,” doplnil radní.

Peníze do fondu putují z dokončované privatizace a jako úrok z běžného účtu. Vstupní částku přes miliardu korun při zakládání fondu do něj město vložilo z vlastního rozpočtu. Na konci roku 2017 byl zůstatek přibližně 2,44 miliardy korun. Největší výdaje se uskutečnily v roce 2018, kdy z fondu odešlo 1,22 miliardy Kč. Naopak příjmy dosáhly nejvyšší částky v loňském roce, kdy přesáhly 880 milionů korun.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account