Pražský magistrát spustí prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Městskou nájemní agenturu, která bude lidem v bytové nouzi pronajímat za výhodné ceny byty vlastněné soukromníky. Ti tím získají garantovaný příjem od města, které také bude řešit všechny případné potíže s nájemníky. O zkušebním provozu agentury dnes rozhodli radní.

Agentura má fungovat tak, že město vyjedná s majiteli bytu jejich pronájem a poté do nich umístí například seniory, rodiny s dětmi, samoživitele nebo mladé dospělé, kteří opustí ústavní péči. Majitelům bude garantován příjem bez ohledu na to, jestli bude byt obsazen nebo jestli budou nájemníci řádně platit nájemné – případné pohledávky půjdou za městem.

Město se vlastníkovi také zaručí za úhrady případných vzniklých škod, agentura bude pojištěná. “Jde o koncept, který je v Česku v této podobě nevídaný, ale funguje v různých městech v Evropě,” řekl radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Důvodem ke zřízení agentury je nedostatek městských bytů. “Hlavní město Praha je například u osob v sociální tísni schopné vyhovět pouze dvanácti procentům žadatelů, přičemž v bytové nouzi jsou však všichni z nich,” píše se ve schváleném materiálu. Pořadník magistrátem schválených žadatelů o městský byt nyní podle dokumentu čítá téměř 400 domácností a dalších asi 400 žádostí čeká na doplnění. Město navíc počítá s nárůstem žádostí v důsledku pandemie koronaviru.

Nová agentura má v první fázi na trhu sehnat padesát bytů. Ve zkušebním provozu se podle schváleného materiálu počítá s platbou majitelům ve výši 220 korun za metr čtvereční v 35 bytech a 150 korun za metr čtvereční v 15 bytech. Průměrný tržní nájem je nyní podle aktuální studie firmy Deloitte 287 korun za metr čtvereční za měsíc.

Zábranský k tomu řekl, že zájem ze strany majitelů bytů se teprve uvidí, ale že město očekává ochotu snížit požadavky na cenu výměnou za garanci příjmu a přesun všech starostí kolem pronájmu na město. Zároveň podle něj magistrát očekává, že nepůjde o byty úplně v centru. Radní dodal, že město dá do konce roku CSSP na provoz agentury asi pět milionů korun.

Schválený dokument se odkazuje na průzkum mezi majiteli bytů, podle kterého bylo o poskytnutí bytu městu za garantovanou platbu ochotno jednat 40 procent oslovených vlastníků, ti však vlastnili jen deset až 15 procent z celkového počtu bytů. Majitelé by podle analýzy preferovali tržní nájemné, složení kauce ve výši dvou nájmů a nájemní vztah na rok a déle.

CSSP nejprve osloví vlastníky ve dvou vlnách, každá bude po 25 bytech. Začít by se podle Zábranského mělo v červnu, nyní se ještě dodělávají webové stránky agentury. Později se budou byty shánět jednotlivě podle potřeby. Zároveň organizace začne s předvýběrem možných nájemníků z řad žadatelů o bydlení a klientů azylových domů, které CSSP provozuje. “Z této skupiny se rekrutuje skupina asi 100 domácností, pro které je nabídka cenově dostupná a kterým budou byty nasmlouvané nájemní agenturou nabídnuty,” stojí v dokumentu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 30 000 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o asi 85 procent.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account