Praha, Václavské náměstí

Pražská koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) se domluvila na postupu přípravy výstavby družstevního bydlení. Úřad nechá přepracovat podmínky soutěže na vytvoření analýzy, na jejímž základě chce vypsat tendr na výběr družstev. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda magistrátního výboru pro bydlení Pavel Zelenka (Praha Sobě). O postup vedoucí k vypsání tendru se zástupci koalice v minulém týdnu několikrát přeli.

“Jednání probíhalo ve věcné atmosféře a shodli jsme se na dalším postupu. Zadání pro tu analýzu bude upraveno a následně bude soutěž vyhlášena,” řekl Hřib. Podle Zelenky bude zadání upraveno do konce tohoto týdne a následně se jím začnou zabývat magistrátní úředníci.

Zadání bude oproti původní verzi širší. “Abychom mohli v průběhu analýzy zpracovávat varianty (zakládání družstev a výstavby). Paní radní Hana Marvanová měla svojí jednu verzi a my jsme chtěli, aby bylo možné v průběhu analýzy posuzovat i alternativy,” řekl Zelenka.

Koalice se minulý týden v pátek přela, zda mají být nejdříve vytvořeny odborné analýzy, nebo svoláno jednání magistrátní komise pro družstevní bydlení. “Tímto kompromisem se to vyřešilo a debatu na komisi není třeba dále vést,” řekl Zelenka.

Magistrát se rozhodl podpořit družstevní výstavbu tím, že družstvům poskytne pro domy své pozemky. Zároveň se stane členem družstev. První projekt by se měl objevit na Praze 13. Na základě dohody města s družstvy by měli do družstev vstupovat pouze lidé, kteří nevlastní jinou nemovitost, plánují v bytě dlouhodobě žít a vzdají se možnosti byt pronajímat.

Vedení města chce stále rostoucí ceny bydlení řešit zrychleným povolováním staveb a dalšími opatřeními, jejichž součástí je zastavení privatizací městských bytů. V plánu bylo například zavedení jednotného stavebního úřadu, který by řešil větší projekty namísto stávajících 22 místních. Z plánu však sešlo, podle vedení města se proti němu postavily radnice městských částí.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account