hypotéka

Průměrná sazba hypoték v září klesla o 0,21 procentního bodu na 2,60 procenta ročně. Od ledna 2019, kdy sazby překonaly hranici tří procent, je to pokles o 0,44 procentního bodu.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) nechala na svém posledním zasedání 25. září úrokové sazby beze změny. “Očekávání, že ČNB nebude sazby zatím měnit, se projevilo už koncem srpna, kdy banky začaly upravovat úrokové sazby u hypotečních úvěrů směrem dolů. Naplno se toto snížení projevilo i ve zprostředkovaných úvěrech v září. Očekáváme, že i v říjnu budou průměrné sazby mírně klesat,” komentoval vývoj úrokových sazeb hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Z pohledu úrokových sazeb je velice zajímavý postupný růst obliby delších fixací úrokových sazeb. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnější fixace úrokových sazeb na pět let, ale v posledních třech letech postupně roste obliba fixací na sedm či deset let.

Obliba víceletých fixací je patrná již delší dobu, klienti volí jistotu na delší dobu a naplánování osobních investice v dlouhodobém horizontu, uvedl analytik ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Klesající úrokové sazby tomu jen nahrávají, klienti podle něj mají dnes pocit, že současný pokles sazeb nemusí být konečný a výhoda víceleté fixace je tak ještě více umocněna. “Obliba dlouhých fixačních období bude i nadále narůstat,” odhadl.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account