V souvislosti s pandemií koronaviru se změnila funkce chat a chalup, když téměř každý víkend na nich tráví čas i pracovní povinnosti až 68 procent lidí, kteří takovou nemovitost vlastní. Zároveň 60 procent chalup a chat je celoročně obyvatelných a přibližují se úrovni standardního bydlení.

S menší rekonstrukcí, nejčastěji do 300 000 Kč, počítá s cílem vytvořit rekreační objekt trvale obyvatelný přibližně třetina vlastníků. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM/MARK mezi 1400 respondenty pro Stavební spořitelnu České spořitelny.

“Jako stavební spořitelna vnímáme, že lidé kvůli pandemii a zákazu cestování začali rekreační obydlí využívat jako zajímavou možnost pro svůj home office, péči o rodinu a obecně trvalejší pobyt mimo města. Za tímto účelem tato sídla také zvelebují,” uvedl Lukáš Zámiš ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Jako druhé bydlení podle průzkumu nyní slouží zejména chaty v chatové oblasti, a to ve 44 procentech. Dále jde o stará stavení na vesnici, zhruba ve třetině případů. Rodinný dům mimo město je jako druhé bydlení využíván v 16 procentech případů.

Celkem 59 procent uživatelů chat a chalup uvádí, že objekt mohou využívat trvale. Pětina pak označila rekreační objekt za prozatím nepoužitelný pro celoroční bydlení, nevylučují však možnost rekonstrukce. Největšími bariérami pro celoroční obyvatelnost je vytápění a koupelna, shodně v 29 procentech případů. “Z průzkumu vyplynulo, že pro dosažení 100procentní celoroční obyvatelnosti odhadují oslovení respondenti nejčastěji objem rekonstrukce v řádu 100 000 až 300 000 tisíc Kč,” uvedl Zámiš. Podle průzkumu takovou částku na rekonstrukci uvedlo 27 procent respondentů.

Podle sčítání chat a objektů určených k rekreaci v roce 1991 existovalo v ČR téměř 400 000 takových objektů, v roce 2001 jejich počet zrostl na 432 000, uvedla spořitelna.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account