Stavební firma Skanska ČR a Slovensko se loni dostala z předloňské ztráty 334,1 milionu korun do čistého zisku 196,4 milionu korun. Tržby meziročně vzrostly o 1,2 procenta na 8,14 miliardy korun, 98 procent jich firma vytvořila v Česku. Provozní náklady meziročně klesly o 5,5 procenta na osm miliard korun. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

“Na stavebním trhu po letech velké recese ubylo extrémních výkyvů. Po překotném růstu se situace stabilizovala a nabídka a poptávka vzájemně přibližují. Stále ale trvá nedostatek subdodavatelských kapacit a kvalitních lidí. Podstatné jsou také zvyšující se ceny materiálů. Zásadní vliv má stále objem financí na výstavbu infrastruktury a rychlost povolování staveb,” uvedl ve zprávě prezident společnosti Michal Jurka.

K největším stavbám v silničním stavitelství patřila výstavba 14kilometrového úseku D1 mezi Lipníkem nad Bečvou a Přerovem. Trasa zahrnuje 24 mostů, tři mimoúrovňové křižovatky a přes sedm kilometrů protihlukových stěn a opěrných zdí. Firma ho zprovoznila v prosinci. Skanska také dokončila rekonstrukci úseku D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem a opravila prvních osm kilometrů dálnice D11 z Prahy směrem na Hradec Králové. Na Slovensku firma dokončila úsek dálnice D1 mezi Budimírem a Bidovcemi.

V pozemním stavitelství patřilo k největším projektům dokončení administrativní budovy Praga Studios v Karlíně. Skanska pokračovala ve stavbě kancelářského komplexu Parkview na Pankráci. Dále šlo například o bytové projekty Port Karolina v Praze 8 nebo Čtvrť Emila Kolbena v Praze 9. Skupina působí rovněž v Maďarsku a Rumunsku. V Maďarsku dokončila projekt Mill Park, v Rumunsku postavila kancelářskou budovu Equilibrium.

Skanska patří k největším stavebním společnostem v Česku a na Slovensku. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na stavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Od začátku letošního roku firma v regionu působí pod značkou Skanska Central Europe. K bývalé obchodní jednotce Skanska ČR a Slovensko se připojila Skanska Polsko.

Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku. V roce 2000 Skanska získala kontrolní podíl ve společnosti IPS. Počet zaměstnanců ve firmě v ČR a na Slovensku loni meziročně klesl o 12 procent na 2025.

Podle výše tržeb byl loni lídrem českého stavebního trhu Metrostav, meziročně mu tržby vzrostly o 23,8 procenta na 26,61 miliardy korun. Čistý zisk firmě meziročně stoupl o 69 procent na 614,1 milionu korun.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account