Harrachov na Jablonecku se nedohodl s ministerstvem financí na podmínkách k ukončení sporu o vlastnictví tří bytových domů s 26 byty na Klondajku. Rozhodovat tak zřejmě bude soud. Jde o pozůstatek privatizace Crystalexu z počátku 90. let minulého století.

Město je ochotno zaplatit maximálně 19 milionů korun, jež ministerstvo financí (MF) požadovalo dříve. Nyní ale chce MF přes 27,6 milionu, navýšení činí úroky. “Zásadně odmítáme platit jakékoli úroky, které jsou nově požadované ministerstvem financí,” řekl místostarosta města Tomáš Vašíček (SNK – Změna pro Harrachov).

Pozůstatky privatizace Crystalexu působí městu s 1300 obyvateli problémy řadu let. V roce 2010 po rozhodnutí Vrchního soudu dokonce hrozilo, že bude muset zaplatit 100 milionů korun. Soud tehdy dospěl k závěru, že město v roce 1993 převzalo s rozestavěnými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem i závazek 16,8 milionu, který se kvůli úrokům a penále zvýšil na 100 milionů. Radnice od začátku tuto pohledávku vymáhanou soukromou firmou zpochybňovala a u soudů nakonec uspěla, platit nemusela nic.

Spor o vlastnictví bytů na Klondajku mezi městem a MF se táhne od roku 2016, podle Vašíčka úroky MF požaduje za dobu od roku 2014. Zaplatit je radnice odmítá i kvůli tomu, že se necítí v pozici dlužníka. “Spor je o určení vlastnického práva k nemovitostem. My nejsme žádný dlužník ani z rozhodnutí soudu ani z žádného jiného titulu,” řekl místostarosta. Podle něj nadále preferují dohodu.

Na možném řešení se radnice domluvila s nájemníky, kteří by chtěli domy odkoupit a vybrané peníze by město přeposlalo státu. S ohledem za špatný stav domů považuje Vašíček za maximálně akceptovatelnou částku 18,892 milionu. “To je tak strop, tak aby to zvládli splácet,” dodal. Nájemníci jsou podle něj schopni domy koupit, jen pokud si vezmou úvěr. Zároveň ale musí investovat do obnovy domů.

Dohodu s MF město preferuje, protože není přesvědčeno, že soud vyhraje. Pokud by ho ale prohrálo, podle Vašíčka by následně požadovali po státu 24 milionů korun, které město do výstavby domů na začátku 90. let vložilo. Podle Vašíčka domy ministerstvo financí v minulosti nikdy nevlastnilo. “Domy postavilo na svém pozemku město Harrachov, které si na to pořídilo úvěr od ministerstva financí,” dodal.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account