Úroveň uhrazeného nájemného v obchodních centrech (OC) za první čtvrtletí letošního roku se podle společnosti CBRE pohybuje kolem 40 procent. Ovlivňují to hlavně obchody, které mají otevřeno. Většina prodejců avizuje, že dlužný nájem zaplatí až po obdržení dotací od státu. Zároveň čekají na obnovení provozu, aby mohli získat finanční zdroje z prodeje zboží, které jim momentálně leží v obchodech a skladech.

Uvedl to vedoucí oddělení maloobchodního sektoru a správy obchodních center realitně-poradenské společnosti CBRE Tomáš Míček.

Současná situace není pro nájemce OC podle Míčka jednoduchá, většina už finanční rezervy vyčerpala. Vláda už nepočítá s pokračováním programu COVID nájemné, ve kterém stát přispíval 50 procent na nájemné za druhý, třetí a čtvrtý kvartál loňského roku. Připravila nový program COVID Nepokryté náklady, který by kompenzoval 60 procent nákladů.

Podle Míčka by to mohlo být pro nájemce výhodné, protože by mohli peníze využít na pokrytí části svých závazků vůči pronajímatelům. Zbývající dlužné částky na nájemném budou podle něj předmětem dalšího jednání mezi nájemci a pronajímateli s ohledem na případné slevy nebo odložení splátek.

“Podle informací ze strany vlastníků center, se kterými spolupracujeme, je z jejich strany stále ochota pomoci obchodníkům překonat současnou složitou situaci a jsou v mnoha případech připraveni nájemcům slevy poskytnout, případně prodloužit splatnost,” uvedl dále Míček. Jedná se podle něj o individuální řešení mezi vlastníky center a jednotlivými obchody. Výše slevy se posuzuje případ od případu, dodal.

Zástupci podnikatelů žádají vládu, aby program COVID nájemné jako jeden z nejúčinnějších dotačních titulů zachovala. Podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center Jana Kubíčka jsou výdaje státu na tento program v kontextu poskytnuté pomoci zanedbatelné. Pro firmy je to ale zásadní pomoc, konstatoval.

MPO ve třech výzvách COVID nájemného přijalo zatím asi 94 000 žádostí za 8,7 miliardy korun. V první výzvě schválilo 98 procent přijatých žádostí a vyplatilo 2,6 miliardy korun. Žádosti z druhé výzvy úředníci ještě vyhodnocují, dosud schválili 97 procent žádostí za 3,3 miliardy korun. O dotaci na nájem za čtvrté čtvrtletí, ve třetí výzvě, mohou podnikatelé žádat do 8. dubna. Resort k minulému týdnu přijal žádosti za zhruba 2,7 miliardy korun, schválil dosud asi polovinu.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account