Chystané stavební investice v Královéhradeckém kraji za první tři čtvrtletí letošního roku klesly meziročně o deset procent. Orientační hodnota úřady povolených staveb se za leden až září meziročně snížila o 1,2 miliardy korun na 10,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Za celý loňský rok hodnota úřady povolených staveb meziročně klesla o 19 procent na 16,8 miliardy korun. Pokles loni přišel po dvou růstových letech 2017 a 2016.

Počet vydaných stavebních povolení v hradeckém kraji však za prvních devět měsíců letošního roku vzrostl o téměř čtyři procenta na 3.144 povolených staveb. Při poklesu celkové hodnoty staveb to znamená, že investoři začali pořizovat méně nákladné stavby. Průměrná hodnota připadající na jednu povolenou stavbu v prvních třech čtvrtletích v kraji meziročně klesla na 3,32 milionu korun z 3,83 milionu korun.

Hlavním dílem se na hodnotě nově povolených staveb podílely bytové stavby s částkou 4,06 miliardy korun, ve stejném období loni to bylo 4,2 miliardy korun. Lidé a firmy do konce září rozestavěli 1.172 bytů po 1281 zahájených bytech ve stejném období loni. Hodnota nebytových staveb klesla na 3,6 miliardy korun z loňských 4,2 miliardy korun. Zbytek hodnoty připadl na stavby na ochranu životního prostředí a ostatní stavby.

Jedním z největších investorů je Královéhradecký kraj. Loni kraj zvedl investice meziročně o 47 procent na dosud nejvyšších 2,37 miliardy korun. Hejtmanství také oznámilo, že do konce roku 2020 by kraj měl investovat či zahájit investice zhruba za 9,6 miliardy korun. Hlavními investicemi budou výstavba a rekonstrukce nemocnic a rekonstrukce a opravy silnic.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account