Živnostenským úřadům v Praze se nedaří od platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb získat informace o ubytovatelích a uzavřených smlouvách. Na jednání komise ke krátkodobého ubytování to řekla ředitelka živnostenského odboru magistrátu Eva Novaková. Povinnost platformám nařídila novela zákona, která vstoupila v platnost 24. dubna.

Úřad neví, kam má poslat žádost

V Praze je 22 živnostenských úřadů a vedle toho magistrátní, který funguje jako krajský a zajišťuje metodickou a koordinační činnost. Všechny úřady podle ředitelky vzápětí po účinnosti zákona obeslaly platformy, které na jejich území působí, zejména největší Airbnb a Booking.com. “Ani od jedné z platforem dosud nemáme ani jedny údaje,” řekla Novaková.

Dodala, že v případě Airbnb byl problém již zjistit, kam žádost poslat. Dvě irské adresy se podle ní podařilo vypátrat v evropských evidencích, další nakonec poskytla sama platforma. Výzvy se však stále nedaří vůbec doručit. Zástupci Booking.com pak podle ředitelky uvedli, že informace sdělí jen v případě, že bude žádost souviset s konkrétním trestným činem. Na to úřad odpověděl, že to není smyslem zákona, zatím bez reakce. “Takto bych tu mohla obdobným způsobem probrat asi osmnáct platforem, které živnostenské úřady oslovily,” dodala ředitelka.

Přestupkové řízení je v plánu

“Ty platformy, které reagovaly, buď uvedly, že nemají uzavřenou žádnou smlouvu, případně napsaly něco podobného, jako Booking.com,” řekla dále. Ve dvou případech podle ní již uplynula lhůta a je v plánu zahájit přestupkové řízení. Novaková nicméně dodala, že správní řízení vedení proti zahraničnímu subjektu zatím podle jejích zkušeností nikdy nebylo úspěšné.

Podle schváleného zákona musí provozovatelé digitálních ubytovacích platforem na vyžádání sdělit do třiceti dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu. Živnostenské úřady by poté mohly údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívalo kolem 11 500 bytů. Krátkodobé ubytování bylo letos dočasně zakázáno kvůli pandemii koronaviru, podle provozovatelů i po opětovném povolení počet ubytovaných i nabízených bytů výrazně klesl.

 

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account