Ústí nad Labem představilo veřejnosti bytovou koncepci, o jejím schválení rozhodne nejbližší zastupitelstvo. Město už dřív deklarovalo, že chce v příštích deseti letech vykoupit 600 bytů, o něž přišlo při privatizaci. Chce jich mít stejně jako městské obvody. Aktuálně radnice disponuje 75 byty. Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) při veřejné debatě řekl, že byty budou tématem nadcházejících let.

Radnice chce využít na získání bytového fondu dotace, podobně jako v případě objektu v Čelakovského ulici, jenž sloužil jako ubytovna. Radnice už příští rok bude hledat nájemce 32 bytů. Zhruba polovina bude určena pro sociálně slabé, což bylo jednou z podmínek dotace. “Pokud jde o byty vlastněné městem bez účasti dotačních prostředků, tak bychom rádi vyšli vstříc rodinám s dětmi, vysokoškolákům, potřebujeme podpořit profese, které pomáhají chodu města,” řekl Vlach.

Dalších asi 100 bytů má vzniknout přestavbou areálu v Hoření ulici, které chce samospráva poskytnout například zdravotníkům. Město rozšířilo svůj bytový fond už letos. V Matiční ulici, která v minulosti proslula plotem oddělujícím obecní domy pro neplatiče od starousedlíků, nechalo město vybudovat dva krizové byty pro rodiny s dětmi v těžké situaci.

Cílem koncepce je podle Vlacha i to, že město může ovlivnit, kdo v lokalitách bydlí. “Registrujeme řadu stížností na obchod s chudobou, rádi bychom měli vlastní alternativu a rádi bychom v těch lokalitách určovali skladbu nájemníků a snáze se vypořádali s lidmi, kteří nemají kompetence k bydlení a i tím stylem kvalitu života v lokalitě zhoršují,” doplnil náměstek. Nevyloučil, že město bude postupovat systémem postupného výkupu bytů na sídlišti v Mojžíři, kde většinu obyvatel tvoří tzv. sociálně nepřizpůsobiví.

Lidé se mohou ke koncepci vyjádřit ve fóru, kam mohou své náměty a připomínky vkládat do 17. října.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account