Z více než sto let staré budovy bývalé elektrárny v Trutnově bude kulturní centrum s galerií moderního umění. K novému účelu se objekt v trutnovské čtvrti Poříčí rozhodla využít trutnovská rodinná firma Kasper Group, v jejímž areálu elektrárna stojí. Přestavba objektu začala letos v únoru. První sochařská výstava by se v něm měla konat na jaře roku 2022. Úplné dokončení komplexu pod názvem EPO1 je plánováno do let 2024 až 2025.

Za projektem v hodnotě desítek milionů korun stojí manželé Kasperovi, jejichž Kasper Group je jedním z největších zaměstnavatelů na Trutnovsku. Přestavbu chtějí pořídit z vlastních peněz bez využití grantů či dotací. Podle Rudolfa Kaspera kvalitní kultura vychovává. “Když před 106 lety zahájila elektrárna provoz, dodávala elektřinu pro více než 60 měst a obcí. Nyní by mohla mnohem větší část kraje, země i našeho kontinentu zásobovat špičkovým výtvarným uměním,” řekl.

V pětipodlažním objektu z režného zdiva by mělo najít místo současné umění, nadrozměrné sochy i ateliéry pro umělce. Cílem obnovy objektu, který v minulosti sloužil pro výrobu podniku ČKD Dukla, je zachovat jeho původní vzhled. Proměnu elektrárny, která je rozdělena na několik etap, navrhli projektanti náchodského Atelieru Tsunami.

Galerie nabídne výstavní plochu o velikosti 3400 metrů čtverečních. Tři z pěti podlaží bývalé rozvodny se promění ve výstavní prostor pro menší trojrozměrné objekty, obrazy, grafiku či fotografie, součástí objektu bude i depozitář a technické zázemí. Největším prostorem se stane původní generátorovna a turbínová hala, kde by měly být velké sochy. Právě sochy, které se kvůli své velikosti do jiných českých galerií nevejdou, mají být lákadlem centra EPO1. Vedle krátkodobých expozic se v centru počítá také s pracovními setkáními s umělci, mladými lidmi a studenty.

Vznik skupiny Kasper Group spadá do roku 1990. Hlavní částí jejího podnikání je zakázková strojírenská výroba, výroba tlakových a netlakových nádob a výroba krovů a dřevěných nosných konstrukcí. Roční obrat Kasper Group se pohybuje na úrovni 800 milionů korun, práci dává přibližně 450 lidem.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account