Čtyři možné varianty dlouho připravovaného převodu čtyř stovek družstevních bytů v Olomouci na nájemníky připravila radnice, jednu z nich by příští týden v pátek mělo vybrat zastupitelstvo. Varianty zahrnují převod družstevních bytů na nájemníky s doplatkem či převod spoluvlastnických podílů z družstev na radnici, která pak jako jediný výlučný vlastník bude moci rozhodnout o převodech.

Na seznamu možných řešení je i vyčkat s převodem bytů na rozhodnutí soudu o platnosti smlouvy o smlouvě budoucí, jež se této realitní transakce týká.

Před více než dvaceti lety v Olomouci začala stavba bytů, kterou zčásti dotoval stát, část nákladů zaplatili nájemníci a zbytek doplatili v nájemném. “Smlouvy měly určité znění. Že po dobu dvaceti let budeme splácet něco jako hypotéku. A po dvaceti letech se nám byty přepíší do osobního vlastnictví,” řekla již dříve jedna z nájemnic.

Návrh na způsob převodu družstevních bytů, který počítal s doplatkem pro bytová družstva, byl v červnu z jednání zastupitelstva po několikahodinovém jednání stažen. Nájemníci tvrdí, že byty družstvům, v nichž má majetkový podíl město, dvacet let spláceli a požadovali je převést bez doplatku. Radní se rozhodli návrh dopracovat, aby transakce s byty v hodnotě bezmála 870 milionů korun byla důkladně připravena.

Město navrhlo převod s doplatkem a k této variantě se začal klonit i právní zástupce části nájemníků Zdeněk Joukl. Vedení družstev ale nakonec po poradě s kontrolními komisemi doporučila vyčkat na rozhodnutí soudu ohledně platnosti smluv. Městem navrhovaný doplatek za družstevní byty měl být zlomkem jejich obvyklé ceny stanovené znalci. Nájemníci by měli za družstevní byty zaplatit dohromady necelých 27 milionů korun, znalci cenu bytů v létě vyčíslili na 863 milionu korun. Doplatky mají připadnout bytovým družstvům, které byty spravují.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account