Development - nové lokality - výstavba

Ještě před rokem se Čechům do uzavření hypotéky moc nechtělo. Základní úroková sazba České národní banky totiž mezi lety 2021 a 2022 vystoupala z 3,5 procenta na dvojnásobek. Teď se lidé k touze po vlastním bydlení vrací.

Průměrná sazba hypoték se totiž od meziročního skokového nárůstu v letech 2020 a 2022 dostala na úroveň lehce nad šesti procenty, objem poskytnutých úvěrů v porovnání s loňskem vzrostl o 90 procent na 13 a půl miliardy korun. Na opačné straně barikády hlásí problémy segment stavebnictví, který se potýká s poklesem výroby i výrazně nižším odbytem stavebních hmot, než tomu bylo vloni.

České banky a spořitelny poskytly v září tohoto roku hypoteční úvěry za přibližně 13 a půl miliardy korun, což je meziroční nárůst o 90 procent. Ukazují to statistiky České bankovní asociace Hypomonitor. Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování klesla v září ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejníže od července 2022.

Lidé se tak k hypotékám po více než roční pauze opět vrátili, při pořizování vlastního bydlení ale musí častěji sáhnout k výrazným kompromisům. Mnoho lidí se středními příjmy se dostává do situace, kdy jim v touze po vlastním bydlení překáží jejich ekonomická situace. „Klíčovým faktorem je hlavně nejistota a vyšší inflace, která zapříčinila růst cen stavebních materiálů, a především stavebních prací, a to v některých případech až o 100 %. Lidé tedy musí někde ušetřit, například tím, že si koupí menší pozemek, postaví menší dům, anebo koupí pozemek v levnější lokalitě či zvolí levnější formu domu,“ potvrzuje Tomáš Petrů spolumajitel společnosti NEMO Report, která poskytuje komplexní prověřování rizik u nemovitostí.

Pokles stavebních poptávek až o polovinu

Na jedné straně zvýšený zájem o bydlení, na té druhé krize ve stavebnictví. Pokles české stavební produkce je podle listopadové analýzy CEEC Research větší, než je její průměr v Evropě. Stavební výroba na území starého kontinentu totiž aktuálně vykazuje mírný nárůst o půl procenta. V uplynulých měsících stavebnictví meziročně ztrácelo ve většině evropských zemí. Zamrzlý je především sektor výstavby rezidenčního bydlení. V Česku se za letošní tři čtvrtletí podle dat ČSÚ začalo stavět 27 304 bytů, což bylo meziročně o 14,6 procenta méně. Od začátku roku se dokončilo 25 957 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 3,5 procenta.

Lépe na tom nejsou ani rodinné domy, zatímco loni se během prvního pololetí začalo stavět asi jedenáct a půl tisíce rodinných domů, letos jich bylo za stejné období jen lehce přes sedm a půl tisíce. Jedná se zhruba o třetinový pokles. „České stavebnictví se nachází, mírně řečeno, v útlumu. Oproti loňskému roku, kdy se poptávka začala propadat, registrujeme mírný nárůst u stínicí techniky, oken i dveří. Naopak pokles je vidět u garážových vrat. Poptávky na celé domy chodí stále, ale je jich méně a převažují rekonstrukce,“ popisuje Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která patří mezi přední výrobce garážových vrat v České republice. 

Negativní předpověď do budoucna

V segmentu výrobců stavebních hmot firmy hlásí výrazný pokles fyzických objemů, obratů a hospodářských výsledků, meziročně v rozsahu desítek procent. „Jedná se o alarmující zprávu pro české stavebnictví do budoucna. V některých segmentech, např. u zdicích materiálů, snížení odbytu překračuje 30 %. To je velmi vážný signál do dalších měsíců. S časovým zpožděním se tato situace může negativně promítnout do takřka celého stavebního trhu,“ říká v tiskové zprávě Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví. „Připadá mi, jako by byli u nás všichni přezásobení. Možná je to dozvuk koronavirové pandemie, kdy se lidé snažili ušetřené finanční prostředky investovat nebo jinak zhodnotit,“ doplňuje Přichystal.

Optimistický není ani výhled na příští kalendářní rok. Ředitelé stavebních firem podle analýzy CEEC Research očekávají v příštím roce propad trhu o 2,7 procenta, tržby by pak v průměru mohly klesnout přibližně o 1,5 procenta. Pokles očekávají velké i malé stavební firmy. Situace by podle některých expertů mohla v některých stavebních firmách eskalovat až k výrazným personálním škrtům. Brzy se tak může stát, že poptávka po novém bydlení bude výrazně převyšovat jeho nabídku.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account