prázdný byt

Koronavirová pandemie, která letos těžce zasáhla celou českou ekonomiku, má výrazný vliv také na rezidenční trh. Výrazně totiž přibývá neprodejných bytů, v cenících developerů jich zůstávají stovky. Podle analýz developerské společnosti Ekospol, která pražský trh s byty monitoruje více než třináct let, je neprodejných ležáků aktuálně už 262. Ještě o rok dříve jich přitom bylo 153.

Nejvíce neprodejných nových bytů je v projektech na území Prahy 5 (103 ležáků). S odstupem následují Prahy 10 (73 ležáků) a Praha 9 (47 ležáků).

 

Ležákem je takový byt, který zůstává v nabídce developera i po kolaudaci stavby. Důvody mohou být různé. Buď jsou špatné dispozice nebo nevhodné okolí bytu. Nevýhodou může být i to, že byt nedisponuje balkónem či terasou. Zásadním problémem je pak přemrštěná cena takového bytu, která neodpovídá jeho kvalitě. U bytů, které zůstávají v nabídce i několik let, by měl developer přehodnotit, zda je nabízená cena opravdu reálná,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Kupující nových bytů nyní více než kdy dříve zvažují, zda se jim vybraný byt opravdu vyplatí. Cena je hlavním parametrem, který o koupi rozhoduje. Řídí se jí nejen domácnosti, ale hlavně investoři, kteří jsou zvyklí každou vydanou korunu obrátit několikrát. Dá se proto očekávat, že ležáků v cenících bude přibývat.

Neprodejné zůstanou hlavně předražené rádobyluxusní byty s cenou převyšující 120 tisíc za metr čtvereční, které nesplňují atribut luxusního bytu. Někteří developeři se je jako luxusní snaží udat, ale jde spíš jen o marketingovou nálepku než skutečnost. Aby byl byt opravdu luxusní, musí ležet v exkluzivní lokalitě, mít skvělý výhled a být součástí jen malého projektu. Luxusní opravdu nemůže být byt v projektu se stovkami dalších jednotek. Předražených bytů se budou developeři zbavovat jen velmi těžko,“ soudí Evžen Korec.

Současná situace podle něj povede k tomu, že se na trh opět dostanou cenově dostupnější byty. „Developeři budou muset na nižší poptávku domácností reagovat příznivějšími cenami. Ceny bytů, které už jsou v nabídce, v nejbližší době neklesnou. Na trh se ale dostanou levnější byty ve větších projektech, které by mohly cenovou úroveň o něco snížit,“ dodává Korec.

 

Zdroj: Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account