Nechat si postavit garáž, chatu nebo třeba rodinný dům je rok od roku dražší a tento trend se ne a ne změnit. Jakékoliv odklady zahájení stavby se tak i drobnému investorovi prodraží až o stovky tisíc korun.
Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž stavební práce v červenci meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Stavitel příliš neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se totiž v polovině léta snížily jen neznatelně o 0,1 procenta. Mnohé výrobky a materiály jsou navíc stále velmi drahé.
Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).
Vyčkávat se zahájením stavby se rozhodně nevyplatí, každý měsíc navíc rozpočet výrazně navyšuje. Náklady na vybudování průměrného rodinného domu za poslední tři roky vzrostly o rovný milion korun. Ještě více je to vidět u velkých převážně infrastrukturních staveb za stovky milionů až miliardy korun, kde je cenové navýšení zásadnější.
Velcí investoři mají přece jen jeden trumf v rukávu – tím je právě velikost jejich projektů. U velkých zakázek totiž dokáží lépe přesvědčit stavební firmy, aby akceptovaly přijatelnější cenu. Drobný stavitel, který chce jen něco rekonstruovat nebo vybudovat menší stavbu, takovou možnost nemá.
Právě vysoké ceny, které ještě nedávno rostly dvouciferným tempem, jsou jedním z faktorů, který tlačí celé stavebnictví dolů. Kvůli zdražování se staví méně bytů, méně kilometrů dopravních staveb i dalších infrastrukturních staveb. I spousta veřejných investorů musela své plány pozastavit, protože než všechno připravili a schválili, byla cena úplně jinde. Dokud se ceny stavebních prací i materiálu nevrátí do rozumných mezí, stavebnictví, které se výrazně podílí na růstu celé ekonomiky, jen tak neožije.
Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol