byt

Nedostatečná nabídka a zásadně zdražující hypotéky výrazně zasáhly pražský rezidenční trh. Prodeje nových bytů se letos ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku propadly na méně než polovinu. Developeři od ledna do konce března prodali jen 780 nových bytů, což je nejméně od prvního čtvrtletí 2012.

Dostupných bytů v cenících developerů zůstává stále velmi málo. Naopak cenový růst stále pokračuje, metr čtvereční nového bytu se na pražském trhu průměrně prodává už za 135 210 koruny, což je meziročně o 19,5 procenta více. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje už více než patnáct let, což je nejdéle ze všech subjektů na trhu.

Ceny nových bytů rostou z několika důvodů. Výrazně zdražily stavební práce a materiály, u některých řemeslných profesí pozorujeme meziroční nárůst cen v řádu desítek procent. Byty prodražuje také nedostatek stavebních pozemků kvůli vyčerpanému územnímu plánu. Deset procent k ceně navíc musí kupující připočítat také kvůli průtahům při povolování stavby, které se ani po loňském přijetí nového stavebního zákona neurychlilo. Vliv této legislativy se totiž nestačil projevit,“ konstatoval generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Situaci na pražské realitním trhu stále více ovlivňuje zdražování hypoték, které jsou letos dvakrát dražší než ještě před rokem. Nové byty přitom dlouhodobě pomocí hypotečního úvěru financuje až polovina kupujících, těch ale nyní ubývá. Kvůli tomu se zcela zásadně promění profil kupujícího. Lidí pořizujících si nový byt pro vlastní bydlení i kvůli dubnovému opětovnému zpřísnění podmínek pro získání hypotéky ubyde, naopak vzroste podíl investorů,“ dodal Korec.

Velmi málo nových bytů se prodalo už v posledním čtvrtletí loňského roku a vzhledem k tomu, že od dubna opět platí přísnější podmínky pro získání hypotéky, nedá se očekávat nárůst počtu kupujících, kteří nový byt financují prostřednictvím hypotéky.

Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě loni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů. To je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Jde o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo loňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celých patnáct let, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.

Dostupných bytů je nejméně za 15 let, pětina se prodá exkluzivně před uvedením na trh

Zájemci o nový byt mají horší pozici i při jeho výběru. Ceníky developerů i přes nižší prodeje zůstávají velmi prořídlé na nejnižší úrovni za posledních patnáct let. Na konci března si mohli klienti vybírat z pouhých 2550 nových bytů.

Developeři mají jen v Praze v přípravě stovky projektů s desítkami tisíc bytů. Jejich povolování se však neúměrně protahuje. Vliv nového stavebního zákona, který měl povolovací proces urychlit, se nestihl projevit. Doplňování prořídlých ceníků tak probíhá jen velmi pomalu a developeři nejsou schopni pohotově reagovat na aktuální poptávku na trhu,“ podotýká Korec.

Zajímavostí je, že se stále více nových bytů na trh ani nedostane, mnohé se prodají ještě před zařazením do ceníků. Developeři totiž nové projekty exkluzivně s předstihem nabízí bývalým klientům nebo registrovaným zájemcům, kteří si z nové nabídky mohou vybírat většinou o pár dnů dříve než ostatní. Letos se takto prodal už každý pátý nový byt.

 

Zdroj: Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account