Výstavba bytů - developeři - úspěchy

Nedostupnost hypoték spolu s vysokými cenami bytů vede téměř k zamrznutí realitního trhu. Jak současná situace ovlivňuje developery? Zatím se jim daří… budoucnost je ale nejistá.

Developerské společnosti jsou staví byty zpravidla s pomocí bankovních úvěrů. A banky si dávají podmínky na postupný prodej bytů a splácení půjčky. Pokud by se developerským společnostem nedařilo byty prodávat, mohly by se dostat do finančních potíží.

Kupující navíc trápí zdražení hypoték a snížení jejich dostupnosti. Ceny materiálů často odvozované od cen energií stoupají, a tak ani developeři nemají moc prostoru ke snižování cen. O snížení cen nových bytů v připravovaných projektech vůbec neuvažujeme vzhledem k tomu, že ceny energií i stavebních prací a materiálů neustále výrazně rostou,“ uvedl k našemu dotazu Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu. To ovšem může vést ke snížení zájmu (či schopnosti koupit) ze strany kupujících.

Snížení cen developerských projektů neočekává ani Jan Pohorský, specialista marketingu a komunikace Skanska Residential Development Europe: Výši cen nového bydlení v Praze dlouhodobě ovlivňuje především nedostatečná nabídka. Ta se stále pohybuje zhruba 50 % pod stavem, který by uspokojil dlouhodobé potřeby trhu a mohl alespoň částečně stabilizovat trh s novými byty.“

Letos zaznamenává trh nižší prodeje, což je dáno celkovou ekonomickou situací a částečně i obavami investorů o návratnost svých investic. Největší vliv má ovšem nedostupnost hypoték. Přestože zájem o pořízení bytu v Praze nadále přetrvává, řada klientů na hypotéku dnes vůbec nedosáhne nebo vyčkává až se úroky opět sníží,“ hodnotí současnou situaci Jan Pohorský.

Na prodeje současných projektů ovšem nižší dostupnost hypoték a pokles zájmu kupujících zatím příliš nedolehl. „Zpomalení prodejů nových bytů jsme v našich projektech zatím vůbec nezaznamenali. Všechny byty z nabídky máme v současné době vyprodané,“ říká Evžen Korec.

To potvrzuje i Jan Pohorský: Z loňského roku zbývají k prodeji pouze jednotky bytů v projektu Albatros Kbely s průměrnou cenou 100 tisíc Kč/m2 a jeden poslední byt 3+kk se soukromou lodžií o celkové ploše 79.7 m² v malebném městečku Libčice nad Vltavou v projektu Park Cihelka.“

Energetická krize vedla i ke změně preferencí kupujících. Mají zájem o více energeticky úsporné byty. U letos zahájených projektů vnímáme vyšší zájem klientů o udržitelné bydlení, které vedle šetrného přístupu vůči životnímu prostředí zajišťuje také citelné úspory na provozních nákladech. Typickým příkladem je energeticky hospodárné bydlení v projektu Modřanský cukrovar, který měl ještě před zahájením stavby více než padesátiprocentní předprodanost, což je až nezvykle rychlé tempo,“ uvádí Jan Pohorský.

Přestože se developerským společnostem stále daří prodávat, budoucnost jistou nemají. „Jakékoliv prognózy ohledně dalšího vývoje prodejů nyní nelze odpovědně provádět, protože se pohybujeme ve velmi turbulentní době, jakou jsme za posledních 30 let v developmentu ještě nezažili,“ varuje Evžen Korec.

S tím souhlasí i Jan Pohorský: V souvislosti se zdražením energií nadále přetrvává také nejistota kolem budoucího vývoje cen stavebních materiálů, tedy dalšího důležitého pilíře, který má vliv na cenu nových bytů a zároveň stále pokračuje narušení dodavatelsko-odběratelských vztahů v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, tudíž je další vývoj velmi obtížné predikovat.“

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account