Výstavba bytů - developeři - úspěchy

Osm miliard korun a přes dvě stovky státních pozemků chce vláda dát na výstavbu dostupného nájemního bydlení pro mladé do 35 let, veřejně prospěšné profese a lidi s nízkými příjmy. Obce by díky novému programu Bydlení pro život mohly postavit byty, v nichž by výše jmenovaným skupinám obyvatel nabízely nižší než tržní nájemné. Je dobře, že se problém sociálního bydlení po dlouhé době konečně reálně řeší. Jde o velmi užitečnou iniciativu, která ale v sobě skrývá jeden potenciální problém.

Stát ani obce neumí stavět byty, už několik desítek let je bytová výstavba v režii soukromých investorů. Představa, že někdo na obecním úřadu dokáže kvalitně připravit a realizovat projekt bytového domu, je poněkud úsměvná. Jde o velice komplikovanou a komplexní činnost, se kterou většina lidí nemá žádnou praktickou zkušenost. Je obrovský rozdíl postavit kvalitní bytový dům nebo plot, dřevěnou dílnu či zahradní pergolu.

Obávám se, že pokud zůstane bytová výstavba v režii jednotlivých obcí, povede to jen k tomu, že vzniknou nekvalitní a předražené stavby. Systém, ve kterém bytové domy staví samy jednotlivé obce, je velmi neefektivní a vede k mnohem vyšším nákladům.

Není přitom potřeba objevovat Ameriku a vydávat se na průzkum slepých uliček. Úplně stačí inspirovat se velkými penzijními fondy, které mají s investicemi do nájemního bydlení mnohaleté zkušenosti. Ty volí dvě cesty. Buď kupují velké množství už hotových bytů a díky tomu získají od developera příznivější cenu. Nebo s developerem spolupracují už od samého počátku a ten tak staví bytový dům penzijnímu fondu přímo na míru. Obě tyto léty prověřené možnosti jsou vhodné i pro veřejnou správu.

Pokud k tomu obce nabídnou bezplatně pozemek a nechají celou výstavbu developovat firmu se zkušenostmi, vyjde to klidně mnohem levněji. Zkušený developer zajistí projektovou dokumentaci, všechna potřebná povolení, výběrové řízení na dodavatele stavby, stavební dozor a zařídí i kolaudaci postavených bytů. I s odměnou pro něj to stále bude o polovinu levnější, než kdyby to obec dělala celé sama.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account