výstavba

České stavebnictví loni díky dobrému začátku roku nepatrně vzrostlo, stavební produkce se v loňském roce podle aktuálních dat České statistického úřadu (ČSÚ) meziročně zvýšila o 1,9 procenta. V posledních měsících roku ale stavebnictví spíše klesalo. Příliš se nedařilo ani bytové výstavbě, bytů se loni začalo stavět méně než o rok dříve.

Stavebnictví výrazně limitovalo pokračující zdražování stavebních prací a materiálů, kvůli kterému mnoho investorů raději své stavby odložilo. Některé projekty se totiž dostaly za hranici rentability, a pokud by byly realizovány, investoři by na nich prodělali. Velké stavební firmy dokonce odstupovaly od vysoutěžených zakázek, protože jim vyšlo levněji zaplatit smluvní pokutu než stavět s výraznou ztrátou.

Problémy se týkají i bytové výstavby, například nové byty v Praze podle statistik Ekospolu loni zdražily o 14,5 procenta. Tento cenový nárůst způsobily právě vyšší náklady na výstavbu. Rezidenční trh navíc negativně ovlivnil obrovský propad hypotečního trhu. Není proto divu, že se loni v hlavním městě začalo stavět o třetinu bytů méně než o rok dříve. ČSÚ eviduje za loňský rok v Praze jen 5173 zahájených bytů v rámci nové výstavby, což je žalostně málo.

V současné době navíc nejsou signály, že by se mělo něco zásadně změnit. Stavební práce a materiál už sice nezdražují dvouciferným tempem, ale obrat na obzoru žádný není. Dokud však náklady na výstavbu, které jsou nyní enormně vysoké, neklesnou, dostupnost bydlení se bohužel nezlepší.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account