V Česku v březnu zrychlilo tempo růstu průmyslové výroby, naopak stavební produkce dál klesla a zahraniční obchod skončil v přebytku 15,9 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Analytici vidí za meziročním růstem průmyslu o 2,2 procenta zejména automobilovou výrobu, pokles ve stavebnictví o šest procent podle nich způsobila slabá poptávka zasažená drahými úvěry a za pozitivním saldem zahraničního obchodu jsou nižší ceny energií a růst výroby automobilů, míní.
Tempo meziročního poklesu ve stavebnictví v březnu zrychlilo na šest procent z únorových 4,3 procenta. V pozemním stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, klesla o 4,1 procenta a v inženýrském, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, se snížila o 12 procent.
“Jsme svědky nižšího počtu vydaných stavebních povolení i zahájené bytové výstavby. Řada projektů se odkládá, developeři i soukromí investoři mají obavy především z vysoké inflace a drahých úvěrů. Právě problémy s financováním trh nejvíce brzdí, část stavebníků raději začátek stavby odkládá a čeká na lepší úrokové sazby,” řekl generální ředitel výrobce stavebnin Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.
Zatím nijak zvlášť povzbudivé nejsou podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka ani vyhlídky do budoucna na základě vydaných stavebních povolení. Jejich počet v březnu meziročně klesl o 13,3 procenta. Pokud jde o orientační hodnotu povolených staveb, byla proti loňskému březnu o 6,3 procenta nižší.
“Problémem je zejména propad zájmu o novou výstavbu,” uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Předpokládá během roku pozvolné zlepšení situace zejména v infrastrukturních investicích financovaných z veřejných peněz. Za celý rok by tak podle něj stavební výroba mohla vzrůst o jedno procento. Naopak podle Markoviče stavebnictví letos o několik procent poklesne, zejména vlivem slabé bytové výstavby, kde očekává dvouciferný propad.