Plán - architektura - bytová výstavba - development

České stavebnictví na začátku letních prázdnin nenavázalo na červnový mírný růst a vrátilo se k předchozímu poklesu. Bytová výstavba v rámci celého Česka poprvé po sedmiměsíčním poklesu mírně vzrostla, v Praze zůstává tristní.

Stavební produkce v červenci podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 2,1 procenta. V porovnání s předchozím červnem se stavební produkce propadla dokonce o 3,8 procenta. Stavební úřady během letošního sedmého měsíce vydaly o 9,1 procenta stavebních povolení méně než před rokem.

Stavební firmy v rámci celé ČR v sedmém měsíci roku zahájily stavbu 2968 bytů, což je meziročně o 8,6 procenta více. Jde o první meziroční růst po sedmi měsících, největší podíl na tom má výstavba bytových domů mimo hlavní město. Tahouny jsou podle ČSÚ hlavně Středočeský a trochu překvapivě také Jihočeský kraj.

Velmi špatná zůstává situace v hlavním městě, kde během července začala stavba jen 252 bytů v rámci zcela nové výstavby, což je v podstatě jeden středně velký rezidenční projekt. O začátku roku evidují statistici v Praze jen 2454 zahájených bytů. Takhle špatná čísla reportoval ČSÚ naposledy v roce 2018. Nedostatek volných nových bytů na pražském trhu se tak prohlubuje a ještě více zhoršuje už tak špatnou dostupnost bydlení.

Pozici lídra bytové výstavby po Praze definitivně převzal Středočeský kraj, kde se letos už začalo stavět 3211 nových bytů. Oproti minulosti i ve středních Čechách roste podíl bytů v bytových domech, kterých se už staví více než třetina. Více než v hlavním městě se staví i v Jihomoravském kraji, kde letos firmy zahájily stavbu 2835 nových bytů.

Bytová výstavba i stavebnictví jako celek se tak dále potýká s dopady koronavirové krize i války na Ukrajině. Tyto faktory jen dále prohloubily nedostatek zaměstnanců, větší výstavbu brzdil i dvojciferný růst cen materiálů i prací. Přestože cenový růst v poslední době výrazně zpomalil, cenová hladina zůstává stále velmi vysoko. To bude i nadále hlavní překážkou zotavení celého sektoru, který tak dál zůstává hluboko pod předkrizovým obdobím.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account