Tomáš Pardubický (Finep Holding)

Kde budou ceny českých nemovitostí za deset let? Proč se při dnešních cenách nestaví také byty druhé kategorie? Kolik procent produkce pražských bytů skoupí fondy a pojišťovny z účelem pronájmu? Jaké další trendy čekají rezidenční výstavbu? Na tato témata v rozhovoru odpovídal Tomáš Pardubický, ředitel společnosti Finep Holding.

“Za dekádu se cena bytů v Praze více než zdvojnásobila. I když je to z dnešního pohledu nepředstavitelné, očekávám, že během dalších deseti let ceny porostou podobným tempem,” konstatuje Tomáš Pardubický.

Co bude příčinou dalšího, tak překotného růstu cen?

Hlavní důvody vidím tři. Za prvé, lidé se stěhují do velkých měst a s digitalizací bude hůř. Pracovní příležitosti budou právě tam. Za druhé, realitní trh jsme vlastními zákony zcela otevřeli světu, je globalizovaný. Praha je atraktivní a bohužel (očima českého kupujícího) si toho všimli investoři z Asie, Ruska i západní Evropy. Za třetí, vzniká nový druh kupujících – fondy, pojišťovny – obecně institucionální kupující, kteří investují do bytů ve velkém za účelem pronájmu.

Do Prahy dojíždí denně 360 tisíc lidí. Kolik z nich si bude moct dovolit bydlet přímo v hlavním městě?

Na to neumím odpovědět. Podle našeho průzkumu ale víme, že více než 60 % z nich by se chtěli přestěhovat do Prahy, nicméně ekonomické podmínky jim to neumožňují. Podle IPR (Institutu plánování a rozvoje hl. města) do Prahy přijde za prací do roku 2030 dalších asi 150 tisíc lidí.

Jaké trendy čekají rezidenční výstavbu? Do deseti let prý budete institucionálním investorům přeprodávat až polovinu produkce.

Řada politiků viní soukromé investory z vysokých marží při bytové výstavbě. Opak je pravdou. Nárůst cen stavebních prací, pozemků a ostatních nákladů výstavby způsobil, že se některé bytové projekty v Praze zastavily, neboť ani při současných cenách nepokrývají náklady na kapitál. Zjednodušeně řečeno, někteří investoři nakoupili příliš draze. Současně aktuální prodejní ceny neodpovídají kupní síle obyvatel. Jednou z možných cest, jak z toho ven, jsou investice velkých finančních institucí do bytových domů, které budou pronajímat.

Není žádným tajemstvím, že u nás je lepší kvalita nemovitostí než například v USA.

Většina nemovitostí, které jsem při cestách po USA viděl, by nesplnila dlouhou řadu norem celorepublikových a už vůbec ne pražských.

Staví se tu ale pouze byty první kategorie a při dnešních cenách je to pro řadu obyvatel neúnosně vysoká cena. Proč nestavíte také byty druhé kategorie?

Protože politici zatím nenašli odvahu přiznat, že někteří z nás nepotřebují nebo nemají na to bydlet v první třídě a je třeba stavět „economy“. Je to určitě velmi potřebný nástroj, zejména pro startovací bydlení těch, kteří přichází za prací a svůj majetek teprve začínají vytvářet. Řada zejména mladých lidí upřednostní před velkým vyšperkovaným bytem malý krcálek na přespání a peníze raději utratí za cestování, sportování. Ať si každý žije podle svých představ.

Jak by se takový byt lišil od těch, které se staví dnes?

Mohl by třeba vypadat jako byty na Vinohradech nebo v Dejvicích. Nejpopulárnější bydlení v Praze totiž neodpovídá dnešním normám a nic podobného stavět nemůžeme. V extrémním případě si dovedu představit i další typ bydlení s komunitními kuchyněmi, prádelnami, zahrádkami…

V prostředí nulových nebo záporných úrokových cen se daří nemovitostem. Jak se daří českým developerům bytové výstavby?

Správně se ptáte na české developery, protože většina zahraničních investorů kvůli klesající ziskovosti a neschopnosti dovolat se práv u stavebních pozemků z českého trhu odešla. Čeští stavitelé staví méně než trh poptává, vydělávají přiměřené zisky a kroutí hlavou nad absurditami povolovacího procesu.

Kde jste přišli k tak špatné pověsti?

Asi se neptáte na naši firmu, ta má pověst dobrou. Obecně pražský development prošel érou devadesátých let, kdy několik vlivných developerů zastavělo místa, kde se stavět nemělo. V té době chyběl hlas občanů. Za deset dvacet let je doba zcela jiná, většina konkurence se chová slušně a ctí psané i nepsané zákony.

Po minulých komunálních volbách radnice zezelenaly, dostali se tam lidé s heslem typu: „Developery do parku nepustíme“. Jak se vám nyní jedná s úředníky?

To byla hesla ve volbách 2014. V roce 2018 hesla zněla „Postavíme vám levné byty“. Oboje nesmyslná a nesplnitelná. Úředníci většinou bývají nepolitičtí a profesionálové ve své oblasti. Chybí mi však odvaha rozhodovat. Naše společnost podle mého názoru nepochopila princip zastupitelské demokracie. Zastupitelé by měli posbírat veškeré argumenty ze všech stran a rozhodnout. Ne vypořádávat do nekonečna požadavky každého jednotlivce. Tím je popřen veřejný zájem – například aby se stavěl dostatek bytů odpovídající růstu počtu pracovních míst.

Před nedávnem jste v jedné diskusi uvedl, že je také nutné oddělit stavební úřady od politických rozhodnutí.

Stavební úřad má rozhodovat technicko – právní otázky vyplývající ze zákona. Politik by měl rozhodovat o územním plánu, tedy co kde má v městské části stát. Jakmile existuje územní plán, neměli by politici zneužívat stavební řízení k politické propagandě. Tímto způsobem se dodnes blokuje výstavba a lidé si neuvědomují, že se to netýká jen bytových domů, ale obdobně výstavby parkovišť, nemocnic, škol, rodinných domů atd.

S jakými absurditami prodlužování stavebního řízení se setkáváte?

Jeden za všechny: v rámci jednoho projektu nás skupina jednotlivců zablokovala požadavkem na výstavbu nové pobočky Pošty. Pošta odmítla pobočku postavit, protože v lokalitě již jedna je. Abychom odblokovali řízení, na vlastní náklady jsme pobočku vybudovali, a dokonce ji provozujeme. Tato skupina jednotlivců tak zdražila výstavbu novým obyvatelům o více než 20 milionů korun.

Je v Praze dostatek pozemků ke stavbě? A v regionech?

Myslím, že pozemků je dostatek. Praha má brownfieldy, rozsáhlé rozvojové lokality i stavební pozemky, jen vydaných povolení je čím dál méně. Situaci v regionech neznám natolik, abych je mohl komentovat.

Jak dlouho trvá povolovací řízení u staveb?

Od nákupu pozemku po prodej bytů uplyne 7 až 10 let. Propadáme se ve všech světových žebříčcích.

Úředníci jsou bez osobní odpovědnosti – změní to stavební zákon?

Bylo by to vhodné.

Na výstavbu bytových domů navazuje infrastruktura. Do jaké míry jste ochotni se na ni podílet?

My se investicích do infastruktury podílíme již dnes. Je to jeden z důvodů růstu cen. V Německu, Rakousku, či jiných evropských zemích něco nemyslitelného. Praha volá po dostupném bydlení a nově příchozí obyvatele zatěžuje náklady, jejichž benefity získají i všichni ostatní.

Co vyřeší stavební zákon, který by měl vejít v platnost od roku 2021?

Záleží, v jaké podobě bude schválen. Věřím, že směřuje ke zjednodušení a ke zprůhlednění rozhodovacího procesu. Měl by stanovit jednoznačné kompetence a lhůty, aby všichni účastníci řízení znali pravidla, za jakých se rozhoduje.

Děkuji vám za rozhovor.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account