Výstavba bytů - západ slunce - stavební jeřáby

Nejnovější červnové výsledky stavební produkce ukazují další pokles výstavby. Klesá počet dokončených i zahájených bytů. Má bytová výstavba světlo na konci tunelu?

Dnes zveřejněné výsledky stavební produkce Českým statistickým úřadem (ČSÚ) nenabízejí v oblasti výstavby bytů příliš naděje na zvýšení dostupnosti bydlení. Ve 2. čtvrtletí 2020 poklesl jak počet vydaných stavebních povolení, tak počet zahájených i dokončených bytů.

Ve 2. čtvrtletí 2020 nevypadá příliš dobře ani počet vydaných stavebních povolení na výstavbu bytových budov, který meziročně poklesl o 1,2 % po několika čtvrtletích rychlého růstu. Ještě v 1. čtvrtletí počet vydaných povolení na bytové domy rostl meziročně o 7,3 %.

Zpomalil také růst orientační hodnoty povolených bytových staveb. Sice ve 2. čtvrtletí stále rostl meziročním tempem 7,3 %, ovšem ještě v závěru loňského roku růst hodnoty povolených bytových staveb dosahoval více než 25% růstu.

Letošní rok je též ve znamení poklesu počtu zahájených bytů v bytových domech. V 1. čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu o 13,1 % a ve 2. čtvrtletí pokles pokračoval, byť mírnějším tempem 1,9 %. Ve 2. čtvrtletí poklesl celkový počet zahájených bytů o 0,3 % na 9 506, přičemž se na nižším poklesu podílely byty v rodinných domech s meziročním růstem o 0,7 %.

V samotném červnu jsou ovšem statistiky ještě horší. Počet zahájených bytů v červnu 2020 meziročně klesl o 3,7 % a dosáhl hodnoty 2 744 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 2,3 %. V bytových domech byl zaznamenán pokles počtu zahájených bytů o 11,6 %,“ uvádí ČSÚ.

Například v Praze se v červnu začalo v rámci nových projektů stavět jen 134 nových bytů, od začátku rok jich tak bylo 2553. Výrazněji se stavební firmy činily ve Středočeském kraji, kde v letošním šestém měsíci začali stavět 469 nových bytů. Celkem tak jen letos začalo vyrůstat ve středních Čechách už 2719 nových bytů. Většina z nich připadá na rodinné domy. To tento region vrátilo na první příčku bytové výstavby před hlavní město. Na třetím místě je se 2298 zahájenými byty Jihomoravský kraj. Kromě Prahy vzniká v ostatních krajích většina nových bytů v rodinných domech,“ upřesnil Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL.

Pokles stavební produkce bude snižovat nabídku na realitním trhu. To by potenciálně mohlo vést k růstu cen nemovitostí. Na druhou stranu další zvyšování cen nemovitostí by mohlo stimulovat stavební produkci v budoucnu,“ domnívá se Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS.

Počty dokončených bytů vytvářejí ještě nepříznivější obrázek bytové výstavby. Ve 2. čtvrtletí bylo dokončeno jen 7 240 bytů, což představuje meziroční pokles o 13 %. Výstavba bytů v bytových domech ovšem zaznamenala mnohem hlubší propad – o 47,7 %! A v samotném červnu byla situace ještě černější. Bylo dokončeno 2 460 bytů, což představuje meziroční pokles o 19,3 %, přičemž bytová výstavba byla zahraňována rodinnými domy s meziročním růstem o 11,5 %. Počet dokončených bytů v bytových domech klesl dokonce o 64,6 %.

Stavebnictví výrazně zasáhla koronavirová krize, protože je extrémně závislé na pracovnících ze zahraničí. Bez nich se žádná větší stavba v Česku nepostaví. Jejich urychlený odchod domů za hranice a jen velmi pozvolný návrat vedl k odkládání stavebních prací a nárůstu zpoždění,“ zdůvodil propad bytové výstavby Evžen Korec a dodal: „Kromě koronaviru však stavebnictví opakovaně sráží dlouhá léta neřešené problémy v čele s nesmírně složitou legislativou. Kvůli ní je proces povolování nových staveb prakticky zablokovaný. Získat stavební povolení trvá roky a u složitějších infrastrukturních staveb si na něj musí investor často počkat i více než celé desetiletí.

Tip: Dostupnost bydlení v Česku je nejnižší v Evropě… klesnou ceny bytů?

„Žijeme v zemi, kde linky metra končí v polích. Přesto je extrémně složité vybudovat dostatek nových bytů, které by zvýšily dostupnost bydlení v hlavním městě. Jde o fatální selhání veřejné správy, o kterém politici vědí, ale dlouhodobě ho nedokážou řešit,“ dodal Štěpán Křeček.

Možnosti ke zlepšení nicméně existují. V případě, že se bude snižovat počet nových bytů na realitním trhu, bude se zhoršovat dostupnost bydlení. Situace by se mohla zlepšit výstavbou obecních bytů, které se v budoucnu mohou privatizovat do soukromého vlastnictví,“ uzavřel Štěpán Křeček.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account