Dostupnost vlastního bydlení v poslední době výrazně zhoršilo zdražování stavebních prací a materiálu. Drobní stavebníci si však na lepší ceny musí stále počkat, zdražování totiž neskončilo.

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v únoru meziročně vzrostly o 1,6 procenta, naopak stavební materiál zlevnil o 1,9 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Zdražování ve stavebnictví přispělo k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení v posledních letech výrazně zhoršila. Nepomohly tomu ani rekordně drahé a nedostupné hypotéky, takže celý realitní trh citelně propadl. Například prodeje nových bytů v Praze byly loni podle statistik Ekospolu druhé nejhorší v historii, přičemž vůbec nejhorší byl z tohoto pohledu rok 2022.

Na drahé stavební práce a materiál doplácí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Trochu lepší pozici mají velcí investoři, kteří se se stavební firmou snadněji dohodnou na příznivějších podmínkách. U rozsáhlé výstavby jsou nyní některé stavební firmy ochotné jít i na ceny, o kterých by ještě před časem nechtěly ani slyšet. Příkladem je náš projekt Ekocity Hostivař s 800 byty a ateliéry, jehož stavbu zahajujeme právě dnes. Díky velkému rozsahu jsme se se zhotovitelem byli schopní dohodnout na velmi dobrých podmínkách. To ocení i klienti, protože za nový byt zaplatí výrazně méně.

Předpokládám, že tento trend bude pokračovat. Počet stavebních zakázek klesá, takže boj firem o ty velké bude tvrdší. Očekávám proto, že u velkých zakázek nejen na bytovou výstavbu budou ceny v nejbližší době klesat. Vydělají na tom nejen kupci nových bytů, ale i uživatelé nově postavené infrastruktury.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account