energie

Poradenství, díky kterému lze výrazně ušetřit za energie, dlouhodobě a zdarma poskytují široké veřejnosti Energetická konzultační a informační střediska (EKIS). Garantuje je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a lidé se díky nim dozví víc o energetických úsporách a souvisejících dotacích. 

Centra EKIS, kterých je v současné době v České republice na šedesát, nabízí od letošního roku nově služby také formou individuálních živých videohovorů.

Právě dotační poradenství je jedním z hlavních témat, o které mají Češi při energetických konzultacích zájem. V posledních letech vyřídila EKIS střediska více než 100 000 dotazů na projekty energetické účinnosti a úspor. Bezmála každý druhý dotaz se týkal zateplování budov a s tím související dotační podpory.

EKIS poradí jak s velkými projekty, jako je například zateplení činžovního domu, tak i s výběrem vhodného osvětlení do malé dílny. Klientům navíc experti pomáhají i se žádostí o dotaci. „Klíčové je vždy kritérium ekonomické výhodnosti, nikoliv návratnosti investice. Primárně proto doporučujeme ty kroky, které mají nejlepší poměr cena–⁠efekt a jsou pro klienta ekonomicky nejvýhodnější,“ říká Ivana Hlinková, jednatelka EKIS Energy Centre České Budějovice, a dodává: „Nejdůležitější část projektu je příprava. Všem, kteří by rádi uspořili energie nebo už připravují konkrétní projekt, poradíme s odbornou stránkou energetických úspor nebo dotační podpory. Pevně věřím, že online videohovory širokou veřejnost osloví a že naše služby vyzkouší.“

Dotace v současné době hrají na poli energetických úspor důležitou roli. Z Programu EFEKT lze v letošním roce čerpat na projekty energetických úspor v různých aktivitách až 150 milionů Kč, další dotace jsou připraveny v evropských operačních programech.

Díky nové formě poradenství prostřednictvím videohovorů se EKIS stávají ještě dostupnější. Během konzultace formou videohovoru může zájemce o poradenství sdílet s odborníkem obrazovku a ukázat mu tak například projektovou dokumentaci a řešit s ním konkrétní detaily jako třeba navrženou skladbu stavebního materiálu nebo způsob vytápění. To vše jednoduše z pohodlí i bezpečí domova či kanceláře. Vedle individuálního poradenství online zůstává je možné i nadále využívat konzultace osobní či internetovou poradnu iEKIS.

 

Zdroj: Energetická konzultační a informační střediska

1 komentář
  1. JJiří Cyrus 2 měsíce

    Dobrý den,
    mužu poprosit o kontakt na člověka který mě poradí ohledně projektu na zelenou úsporu oprav dům po babičce.
    Děkuji Vám.

    Jiří Cyrus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account