Dům před rekonstrukcí - okno

Většina Čechů se někdy za život ocitla v situaci, kdy pro ně východisko představovala půjčka. Ačkoliv třetina z nich po takové možnosti nikdy sáhnout nemusela, polovina měla dvě půjčky a více. Nejčastějším poskytovatelem úvěru je banka, skoro pětina Čechů si jej ale časem převedla ke konkurenci.

Vzít si půjčku není v dnešní době už nijak neobvyklý úkon. Bankovní úvěr je nedílnou součástí nabídkového portfolia, i přesto ale 32 % Čechů nikdy žádnou půjčku nemělo. Z těch, kteří si úvěr vzali, měla polovina za život dvě půjčky a více. Češi se základním vzděláním si berou půjčku 1,5krát častěji než vysokoškoláci (56 % vs 39 %), ale příjmy jejich domácnosti, nebo velikost města, ve kterém žijí, na množství půjček vliv podle průzkumu nemá.

Pokud si Češi půjčku vezmou, nejčastějším důvodem je rekonstrukce (35 %). Druhou nejvíce zmiňovanou položkou je nákup auta či motorky, k tomu si úvěrem pomohlo 16 % Čechů. Oproti tomu na nákup notebooku nebo stolního počítače si půjčilo jen asi 3 % Čechů.

„Rekonstrukce bydlení nebo podobně nezbytné úkony, které přímo ovlivňují život klienta, jsou legitimním důvodem pro půjčení si peněz. Pokud už se pro úvěr člověk rozhodne, je důležité si důkladně přečíst podmínky a doptat se na veškeré další informace. Finanční gramotnost tu hraje hlavní roli v zásadách bezpečnosti,“ apeluje na veřejnost tisková mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Právě banky jsou nejčastějším zdrojem půjček, zavítá do nich až 86 % budoucích dlužníků. Třetina Čechů si ale v minulosti půjčila od nebankovního poskytovatele, což může být v některých případech riskantní. Od někoho z rodiny si finance vypůjčila pětina (22 %) dotazovaných. Na druhou stranu, 18 % Čechů z těch, kteří si někdy půjčku vzali, si převedlo půjčku do jiné banky, ve více než polovině případů (56 %) to bylo kvůli nižšímu úroku
u konkurence.

Nechat si poradit je v případě většího závazku určitě rozumným krokem. K tomuto účelu existují finanční poradci, které by vyhledali 4 z 10 Čechů, pokud by své možnosti chtěli probrat. Třetina by se raději poradila se známým či kamarádem.

Zdroj: Raiffeisenbank


O průzkumu

Průzkum pro Raiffeisenbank provedla agentura NMS Market Research online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account