Solární panely na střeše

Solární panely dokáží zvýšit cenu nemovitosti. Boom fotovoltaiky ale přináší i některé záludnosti v pojištění nemovitostí.

V České republice probíhá od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů. Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem pro životní prostředí s názem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize. Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární panely, což bezesporu přispívá k jisté energetické soběstačnosti a úsporám, ale současně to v sobě skrývá určité komplikace z hlediska pojištění nemovitosti.

Namontování několika fotovoltaických panelů na střechu domu může jeho celkovou cenu zvednout i o částku v řádu milionů. Pokud se pak k celému problému připojí extrémně vysoká inflace posledních měsíců, může být v případě pojistné události na problém zaděláno. Z původního plánu na úspory za elektrickou energii se vyklube zásadní problém, jak vůbec poškozenou nemovitost za pojistné plnění opravit. V případě, že se tedy rozhodnete pořídit si fotovoltaické panely, je potřeba nezapomenout na několik důležitých bodů:

Ujistěte se, jak je fotovoltaika v rámci vašeho pojištění kryta

Každá pojišťovna má samozřejmě trochu jinak konstruovanou pojistku. U některých nemusíte řešit nic a namontovaná fotovoltaika se prostě automaticky bere jako součást celkové ceny nemovitosti. U jiných ale musíte pořízení dodatečně nahlásit. Důležité je hlavně vědět, jak je to u té Vaší. To, jak byste měli mít pojištění nastavené je totiž ovlivněno i způsobem, jak je celý systém namontován.

Záleží i na způsobu montáže!

Panel FVE samozřejmě navyšuje tzv. “hodnotu na znovupořízení” pojištěné budovy, na které je namontován. Důležitý je ale i konkrétní způsob instalace, mimo jiné i to, kam přesně a jak byla FVE v rámci nemovitosti umístěna. Je totiž rozdíl, pokud jsou panely FVE přímo na hlavní budově nebo na budovách vedlejších (stodola, samostatně stojící garáž nebo kůlna na pozemku) nebo se jejich součásti nacházejí dokonce ve více budovách.

Viditelnou část FVE tvoří sice pouze panely, ale nedílnými součástmi celého systému jsou ještě střídač a baterie. Panely tak mohou být třeba na samostatně stojící garáži, stodole nebo kůlně a baterie i střídač v hlavní budově. Je tedy nutné zjistit, jaká rizika pokrývá pojištění hlavní budovy a jak je u dané pojišťovny specifikováno pojištění budov vedlejších. Analýza pojistky by ještě měla ověřit jaká rizika pokrývá pojištění v základu a co případně připojistit. Mezi klasická rizika, která souvisejí s používáním FVE patří například přepětí / podpětí, technická porucha nebo působení živlů.

Aktualizujte pojistnou smlouvu

Ať už pracuje pojišťovna s fotovoltaikou jako nedílnou součástí nemovitosti, nebo dalším pojištěným objektem na domě, je nasnadě, že o její “cenu za pořízení” musíte vždy aktualizovat pojistné částky. V opačném případě se vám totiž může při současné inflaci stát, že za původní pojistnou částku opravíte sotva polovinu střechy, nebo se v horším případě dostanete do stavu, který pojišťovny obecně klasifikují jako tzv. “podpojištění”. V takovém případě svoje pojistné plnění ještě dále krátí. S nastavením výše pojistných částek i konkrétní strukturou pojištění by Vám samozřejmě měl pomoci Váš finanční poradce.

Autorka je senior specialista pojištění FinGO.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account