hypo

V březnu bylo podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 14 401 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 94,8 %. Také celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl. Tentokrát o 137,5 % na 44,723 mld. Kč! Objem sjednaných hypoték se vymyká jakýmkoliv dosavadním měřítkům a banky jsou na hranici kapacit.

 

Jednou z příčin růstu objemu sjednaných hypoték je zvyšování průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v březnu meziročně vzrostla o 559 000 Kč na 3 105 568 Kč. Z pohledu měření síly poptávky je však důležitější počet sjednaných hypoték. I ten však vzrostl téměř na dvojnásobek a je do jisté místy potvrzením růstové cenové spirály, která na hypotečním trhu vznikla. Kromě růstu cen však za jeden z důležitých faktorů považujeme i růst podílu refinancování. Podle dnes zveřejněných dat tvoří koupě 44 % všech úvěrů, 18 % připadá na výstavby a plných 38 % jsou ostatní účely.

Tip: Komentář Petra Zámečníka: Hypoteční trh se utrhl ze řetězu

„Je již zcela zřejmé, že čelíme nebývalé poptávce, která žene ceny k historickým hodnotám a doslova vyvolává hypoteční horečku. Osobně si nemyslím, že trh zchladí růst úrokových sazeb, ten totiž podle mne nebude letos nijak výrazný. Je čas se začít zamýšlet nad oblastmi rizik, které současná situace přináší. Nic neroste do nebe,“ říká Libor V. Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Sazby rostou i v případě Fincentrum Hypoindexu

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla o jednu setinu procentního bodu na 1,94 %. Tento nárůst je očekávaný a odvíjí se od růstu nabídkových sazeb. Nabídkové sazby monitorujeme prostřednictvím GOFI indexů a ty dosáhly svého dna již na přelomu roku. V březnu pak hodnota indexu GOFI 70 rostla již o devět setin procentního bodu.

 

Čtvrtletní objem sjednaných hypoték činí 99,6 miliardy korun, což je opět nový rekord. V minulosti (do roku 2011) byly roky, kdy 100 mld. Kč byl výsledek za celý rok. Daří se i stavebním spořitelnám, jejichž produkce v březnu přesáhla 10 mld. Kč a celkový objem za 1. čtvrtletí vystoupal již na 22,9 mld. Kč.

„Pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, tak s ohledem na výsledky prvního kvartálu to vypadá, že se letos poskytne ještě větší objem úvěrů než v loňském roce. To je v kontextu koronavirové situace a všem souvisejícím opatřením a útlumu české ekonomiky neskutečné. Jak ale uvádíme výše, ne všechno jsou nové úvěry, velkou roli hraje v posledním půl roce refinancování,“ říká Libor V. Ostatek.

* v datech není obsažena produkce nereportujících bank: mBank, Oberbank, Fio banky a Creditas

 

Zdroj: Golem Finance, hypoindex.cz

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account