Budoucnost stavebního spoření

Současná vláda v souvislosti s vývojem veřejných financí otevřela debatu o omezení nebo případně úplném zrušení státní podpory stavebního spoření. Stát na podporu stavebního spoření posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Jen pro porovnání, celkové plánované výdaje rozpočtu pro letošní rok již přesahují dva biliony korun.

O budoucnosti systému stavebního spoření 31. října od 10:00 diskutovali předseda Asociace stavebních spořitelen a generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny Libor Vošický, generální ředitel Modré pyramidy stavební spořitelny Komerční banky Michael Pupala, ředitel Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Aleš Rod a vedoucí obsahu EMA data a šéfredaktor odborných komunitních webů Poradci-sobě.cz a Realiťáci-sobě.cz Petr Zámečník. Debatu moderovala ekonomka Markéta Šichtařová.

Stavební spořitelny argumentují tím, že tento produkt lze i nadále velmi efektivně využívat k naplnění cílů politiky bydlení i větší energetické soběstačnosti. Unikátní funkcionalitou stavebního spoření je možnost zakomponovat jakoukoliv cílenou dotaci do úvěrového produktu, nebo produktu vkladového a podpořit tak domácnosti v přechodu na využívání energeticky úsporných technologií.

Spořitelny ale nabízejí více než jen distribuci cílených podpor v oblasti energetických úspor. Na komplexní úrovni jsou schopné zajistit i kvalitní poradenství, kompletaci podkladů, celkovou správu dotací, jejich kontrolu a vyhodnocení. K tomu mají vybudovanou infrastrukturu plně hrazenou soukromým sektorem, která je připravena nové úkoly na sebe převzít.

Celý sektor stavebního spoření v současnosti obhospodařuje 346 miliard korun vkladů od 3,2 milionu klientů. Přitom 96 procent všech vkladů spořitelny poskytly klientům v podobě účelových úvěrů na bydlení. Spořitelny totiž poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account